50 ton Osmanlı belgesi Bulgarlar’a satıldı

Mustafa Kemal devrinde Osmanlı’nın hafızası niteliğindeki 50 ton evrak 1.5 milyon belge Bulgaristan’a hurda olarak satılmıştır. Hem de okkası 3 kuruşa !!!

Bir medeniyetin, bir imparatorluğun, bir devletin resmi belgeleri neden satılır ki ? Bunu hangi Müslüman Türk evladı yapabilir? Devletçilik ilkesi milliyetçilik ilkesi bu mudur diye sormazlar mı insana?

Neden satıldı sorusunun cevabı çok da zor değil. Tabiki bir milletin bir devletin kimliğini, kültürünü, inancını yok edip geçmişle tüm bağları koparmak ve delilleri ortadan kaldırarak ezberletilmek istenen İngiliz yalanlarına ortam hazırlamak. Şimdi çarşıda pazarda İngiliz’e, Yunan’a tek laf etmeyen ama körü körüne Osmanlı’ya hakaret eden aynı zamanda puta tapan kitleler tarih biliminin belgelere dayandığını bilmez.

Belgeler olmayınca sıradan kişileri kahraman olarak göstermek veya gerçekte olmayan savaşı ve onun sonuçlarını istedikleri gibi yazmak kolay olacaktı. Osmanlı’nın tüm başarılarını ve olumlu yanlarını çalıp kendilerine mal etmek kolay olacaktı. Türk İslam Dünyasında liderlik yapmış bir devletin belgelerini yok ederek çamur atmak ve karalamak daha kolay olacaktı.

Öyle de oldu. Yıl olmuş 2022 ve kendine bir çağdaş aydın bilimselci süsü veren etiket sahipleri, makam-mevki sahipleri bile sağdan soldan duyduğu tarihi yalanlara inanıyor. Kimse açıp okumuyor, araştırmıyor. Sosyal medyada bir an gözüne takılan Osmanlı’ya çamur atan paylaşımı beğeniyor.

Bu mudur akla mantığa dayalı tarih anlayışı? Bu mudur çağdaşlık? Bu mudur bilimsellik?

Bilimsellik belgelere deneye gözleme dayanır. Tarih de bir bilimse ve belgeler bu bilim için birinci dereceden kanıt hükmündeyse bizim İngiliz yalanlarından önce bakmamız gereken şey kendi belgelerimizdir.

Eee belgeler nerde?

Bulgaristan’a sattık.

Gerçi Musul’u, Kerkük’ü, Batı Trakya’yı, Batum’u, Oniki Adayı sattık. Belgeleri satmaz mıyız?

Amaç bir imparatorluğu, bir devleti, bir kültürü, bir inancı yok etmekse satılır tabi. Ne yazık ki satıldı.

Şimdi bir İngiliz gibi bir Yahudi gibi düşünen, yaşayan, giyinen, kendi dinine düşman, kendi kültürüne uzak ama düşmanlarına hayran olan bu cahil kitle ortaya nasıl çıktı diye sormadan edemiyoruz