Andımızı yazan Reşit Galip

Kendi kızları için yazdığı andımız adlı metni bu ülkenin çocuklarına okullarda 80 yıl bağırttılar.

Nice canlara kıyan Ankara İstiklal Mahkemesi’nin değişmez üyesiydi. Nazım Hikmet’e 15 yıl hapis, İskilipli Atıf Hocaya idam cezası verenlerden biri de oydu.

Yahudi okulu Allliance Israelite’de okudu. Türkçe ezan konusununda mimarlarındandır. İnsanları kafataslarına göre sınıflandıran bir ırkçı bakışa sahipti.

Peki Andımız ve Türkçe ezanın mimarlarından Reşid Galip ne kadar Türk’tü ? Evrensel Yahudi Birliği Okulu anlamındaki Allianca İsraelite Üniverselle School’da eğitim öğretime başlamıştı.

Milliyet kaynaklı bir bilgi.
2013 yılında Mirgün Cabas, Reşit Galip’in torunu Feyhan Oran’a soruyor :

  • Reşit Galip’in dönme olduğunu ima ediyorlar.
    Torunu, gayet rahat şunu söylüyor :
  • Öyle olsa ne olur ? Dönme de, Sabetayist de olsa ne olacak ? “

Türkiye’de milliyetçilik akımının babası olan Moiz Kohen’in de Yahudi olması bir tesadüf müdür acaba ? Bu Türk’lük, milliyetçilik işlerini Türkler’e, Türklük’leri çok şüpheli kişilerin öğretmesinde bir anormallik yok mu ?

Sizce bu Osmanlı’dan gelen ümmet anlayışını yıkmak ve Türkler’i İslâm dünyasının lider pozisyonundan alıp, İslâm dünyasından koparmak ve ırkçılık ile bir kalıba hapsetmenin bir ayağı olabilir mi ?

Sizce bir Yahudi neden Yahudi milliyetçiliği değil de, Türk milliyetçiliği yapar ? Türkçülüğü biz bunlardan niye öğrenelim ? Biz andımızdan önce de Türk’tük…

Andımızın yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir