Andımızın yazarı

Andımızın yazarı Reşit Galip, Atatük’ün hem kızıp hem sevdiği bir adamıdır. 1932’de Atatürk döneminde Milli Eğitim Bakanı oldu.

“Hz. Peygamber Türk’tür” diyecek kadar da ileri gidecek bir Türkçüdür. Peki, Reşit Galip hangi görevleri yerine getirdi? Dikkatli okuyalım.

Bakanlığı sırasında ilkokuldan başlayarak öğrencilere Atatürk ilkelerine bağlılık ruhu aşılamaya yönelen Reşit Galip, Cumhuriyet 10. yılını doldururken 23 Nisan 1933 sabahı kendi çocuklarına kendi yazdığı bir “andı” okutmuş ve o gün Çocuk Haftası’nı açış konuşmasında da bu metni tekrar etmişti. Bu konuşmanın ardından Bakanlıkça yayımlanan bir genelge ile Cumhuriyet’in 10. yılından başlayarak okullarda bu ant sürekli hep bir ağızdan okutulmuştur. Cumhuriyetin 10. yılında 23 Nisan 1933’te kendi yazdığı andı çocuklara okutan Reşit Galip, bir genelgeyle andın bütün okullarda okutulmasını sağladı. Reşit Galip’in yazdığı Andın ilk hali şu şeklindeydi:

“Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam: Küçükleri korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm: Yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun!”

İlerleyen yıllarda Reşit Galip’in zihniyetindeki insanlar, Andımız’a yeni cümleler de ekleyeceklerdi. Son hali daha da ırkçı olacaktı.

Reşit Galip, Yahudilerin kurduğu ve çocuklarını okuttuğu “Allance İsraelite ilkokulu’na” girmiş biriydi. Ama bir sene sonra Sultan 2. Abdulhamit’in emriyle çıkarılmış. Bu okullar, çocukların Yahudi inancına tam bağımlılık içinde olmasını istiyordu.

Reşit Galip, üniversiteden İslam ve Osmanlı’ya bağlı hocaları sokağa attı. Tarihçi Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’ın üniversiteden kovuldu.

Ezanın Türkçeleştirilmesinde de görev aldı.

Kafatası ölçümünün yapılması gibi birçok görevde bulundu.

Reşit Galip, Ankara İstiklâl Mahkemesi’nde görevli olarak da durdu. İrtica ve şapkaya muhalefet edenlere baktı. Ankara İstiklâl Mahkemesi, İskilipli Atıf Hoca gibi âlimleri idam eden mahkemeydi.

Reşit Galip İnkılap Tarihi’nin temelini teşkil eden Tarih 4 (1931) adlı ders kitabının yazarıdır. Halâ ideolojik etkisi devam eden bu kitabı, Mustafa Kemal ile başbaşa yazdıklarını biliyoruz. Yani Reşit Galip, İnkılap derslerinin temelini atan adamdır. Milli Eğitim Bakanlığı döneminde kafatası ölçümüne katıldı. Elinde bir makina ile herkesin kafasını ölçüyordu.

Bu günkü seküler eğitimin temellerini sıkı sıkıya oturtan kişi denilebilir.
“Hz. Peygamber Türk’tür” diyecek kadar da ileri gitmiştir.

Türkçülüğün ve Kemalizmin devletin her kurumuna özellikle de eğitim kurumuna hâkim olması için büyük çaba harcadı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: