Anıtkabir dedikleri

Anıtkabir tapınağına giderken herkesin önüne dikkatlice bakmaları için aralıklı döşenmiş taşlar arasında yürünür.

Yolun sağında ve solunda Süleyman tapınağında olduğu gibi 12 şer yani toplam 24 aslan figürü vardır. Yahudilerde sağ bedeni sol ruhu temsil eder sağdaki 12 aslan yahudinin dünyadaki konumunu soldaki 12 aslan ise ulviyetini temsil eder aynı zamanda yahudiler 12 boya ayrılır.

Anıtkabir’e Tandoğan kapısından girildiğinde Barış Parkı içerisinde uzanan yoldan aslanlı yolun basındaki 26 basamaklı geniş merdivenlere ulaşılır. Merdivenin hemen başında biri hürriyet diğeri istiklal olan iki kule vardır yahudi israil devletini simgeleyen hürriyet kulesindeki kabartmada elinde kağıt tutan melek figürü ile meleğin yanında şaha kalkmış bir at tasviri vardır. Şaha kalkmış at yahudinin özgürlüğünü temsil eder. Meleğin elindeki kağıt ise “yahudi hürriyet beyannamesi” ni temsil eder.

Kulenin önünde üç erkek figürü vardır sağdaki erkek erkek başına miğferi ve kalın kaputu ile Hz. Süleyman’ı sola olan is elinde tevrat ile Hz. Musa’yı sembol eder ortada Hz. Davut vardır.

Heykellerin yüzlerinde derin bir acı ifadesi vardır ve buda yahudi halkının bağımsız bir devleti olmamasının hüznüdür. Diğer kulenin önündeki heykelde ise elinde kılıç tutan Süleyman figürü bulunur ama bu kılıç Osmanlı kılıcı değil tapınakçıların ayin kılıcıdır. Elini ileriye uzatmış diğer heykel ise Osmanlı’nın Filistin’den kovuluşunu simgeler. O elin altında küçük bir ağaç vardır o ağaç Kudüs’ü ve ilerde kurmayı hayal ettikleri israil’i simgeler ağacın altındaki küçük tümsek siyon tepesini işaret etmektedir. O ağacı koruyan bir erkek figürü yahudi milletini simgeler.

Kulenin iç duvarında çiftçilik yapan yahudiler ile onları koruyan kılıcını uzatmış bir yahudi figürü vardır bununla Filistin’e göçecek yahudilerın korunmasına işaret edilmiştir. 23 Nisan kulesine baktığımızda ayakta bir kadın ve elindeki kağıtta 23 Nisan 1920 yazar diğer elinde ise anahtar vardır.

Misak-ı milli kulesinde ise dağınık yahudilerin bir araya toplanması tasvir edilmiştir yanında bir kılıç kabzasını kavramış üst üste dört el vardır Kudüs’teki tapınağı temsil eder. Yanında zayıf ve güçsüz elin tuttuğu sönmek üzere olan bir meşale vardır buda Osmanlı’yı sembolize eder. Hemen yanında güçlü bir elin gökyüzüne doğru kaldırdığı ışıklı bir meşale daha vardır bu Hanukayı temsil eder. Hanuka ışık bayramıdır.

Mozoleye çıkan 42 basamak kabalada ki mertebeleri simgeler şeref holunun 27 kirişten oluşan tavan ve yan tavan kirişleri Hz. Süleyman’ın 27 yasında ölen israil oğullarını doğuran hanımını temsil eder. Şeref holunun yan duvarında 12 bronz meşale vardır bronz sertlik sıkıntı ve sabrı temsil eder.

İsrailoğulları 12 boyun birleşmesinden oluşur. Şeref holundeki lahit tasının altında bulunan mezar odası ise yahudilerce kutsal olab sekizgendir yahudilerde sekiz yeniden doğmayı ve başlamayı simgeler.

Onlara göre Kamal burada yeniden hayata başlamıştır Zohar ve Kabalada 8’in anlamı çok derindir yahudilere göre tanrı yaratışının 8.günü tekrar işine geri dönmüştür böylece 8. gün yeni bir başlangıcı temsil eder sağ tarafta iki at bir genç bir kadın ve bir erkek figürü vardır. Bunlar yahudilerin Filistin’den sürgününü simgeler genç erkek ise yumruğunu havaya kaldırmış “birgün dönüp öcümüzü alacağız” cümlesini temsil eder.

Hemen solunda iki yahudi kadın ve bir çocuk ve üzerlerinde Kamal’a çelenk sunan bir yahudi zafer meleği vardır. Kamal mumyalanmıştır. Anıtkabirde hiç İslami sembol yoktur. Cenaze töreni resmi de yoktur. Aslanlı yolda bulunan aslanların Oğuz boyu ile ilgisi yok niye kurt değil? Çünkü yahudilikte aslan ve geyik kutsal sayılır. Kamal Sabetay Sevi’nin soyundan geliyor. Kamal’ın öğretmeni Şemsi efendi’nin gerçek adı Simon Zwi Sabetay Sevi’nin torunudur..


Heyet Derin Devlet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: