Ankara işgal edildi mi?

Atatürkçü tarihçiler bu olayı tam 100 yıl sakladı. Bize, Ankara’yı düşman işgaline hiç uğramamış gibi anlattılar.

Oysa Ankara’daki İngiliz işgali 1 yıl 3 ay 11 gün sürmüş, İngiltere’nin kıymetlisi Mustafa Kemal de, işgal altındaki Ankara’ya gelmişti. ANKARA 1918

ANKARA’YI İŞGAL EDEN İNGİLİZ ASKERLERİNE BİR FRANSIZ BİRLİĞİ DE KATILDI

4 Aralık 1918. 102 yıl önce bugün.

Bir İngiliz piyade bölüğünün Ankara istasyonuna yerleşmesi ve bir İskoç süvari bölüğünün de Cebeci Demirlibahçe’de bir okula yerleşmesinden hemen sonra, Ankara’ya trenle bir Fransız birliği geldi.

Fransız askerler Taşhan (Ulus) Meydanı’ndaki “Şehir Bahçesi”nde bulunan ahşap yapılara yerleşti. Fransız birliğinin komutanı Yüzbaşı Boissier, İttihat ve Terakki Kulübü binasını (Burası daha sonra Birinci Meclis binası olacaktır) karargah olarak kullanmaya başladı.

Boissier, Fransız bayrağını göndere çekti.
Ama işgalin sorumluluğu Yüzbaşı Whittall’de. Kısa sürede Ankara’da İngiliz kontrol subaylarının çevresine bir sürü hafiye toplandı. İngilizler, cüretkardı. Valiye uluorta emirler vermeye başladılar. Emirlerinin derhal uygulanmasını istiyorlardı. Ankara halkı kendilerinden korkmakta ve kötülükleri dokunur kaygısıyla karşılaşmamaya gayret etmekteydi. İngiliz askerleri sokaklarda gece gündüz devriye dolaştırmaya başladılar..

Yaşar GÖREN


Kaynaklar:
. Lord Kinross, Atatürk-Bir Milletin Yeniden Doğuşu 9’uncu baskı s. 312-313.
. ANKARA TARİHİ VE KÜLTÜRÜ DİZİSİ: 3 / İSTİKLAL SAVAŞI’NDA ANKARA. Yayın Danışmanları Yrd. Doç. Dr. Süleyman Solmaz / Dr. Nazif Öztürk / Ahmet Yüksel. Yazarlar: Abdülkerim Erdoğan / Gökçe Günel. Sayfa 59

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: