Arapça ezan yasağının kaldırılması

Tek kelime Türkçe bilinmeyen Arap ve Kürt köylerinde bile “Türkçe Ezan” ısrarı yüzünden varlıklı aileler Irak ve Suriye’ye göç etmişti.

FRANSIZLAR YÜZÜNDEN YASAKLANAMAMIŞTI

5 Temmuz 1938 tarihinde Hatay’a giren Türk ordusunu büyük bir coşkuyla karşılayan halk, askerlerin ilk önce “Arapça Ezan”ı yasaklaması karşısında şok olmuştu. Zira Anadolu’da 1932’de başlayan “Ezan Yasağı” Fransız işgalindeki Hatay’da uygulanamamıştı.
“Arapça Ezan”ı anlayamadıkları için yasakladıklarını söylüyorlardı ama yıllardır Türkçe okunduğu halde camiye hiç uğramıyorlardı. Üstelik Müslümanların asla “Anlamıyoruz” şikayeti olmamıştı. Çünkü dünyanın her köşesindeki bütün Müslümanlar “Arapça Ezan”ı anlardı. O halde Müslümanların ezanından ne istiyorlardı?
 
İLK İŞİMİZ EZAN YASAĞINI KALDIRMAKTIR
1950’de CHP diktatörlüğünü bitiren Adnan Menderes, “İlk işimiz ezanı aslına çevirmektir” demişti. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, “Bu son icraatınız olabilir” gibi bir tehditle engellemeye çalışmışsa da Menderes, “Tek icraatım da olsa ezanı aslına döndüreceğim” demiş ve “Arapça Ezan Yasağı” 16 Haziran 1950’de Meclis kararıyla sona ermişti.
18 yıl önce Kadir Gecesi’nde başlatılan zulüm, Ramazan hilalinin doğmaya hazırlandığı bir Cuma günü son bulmuş, ilk teravihe hazırlanan Müslümanlara büyük bir müjde olmuştu.
Sultanahmet Camii’nin dört minaresinin 16 şerefesinden aynı anda “Ezan” okuyan 16 şanslı müezzin, Ayasofya Camii’nin 18 yıllık intikamını almışlardı.
Yıllar önce ezan sevgisi yüzünden cezalandırılan Bursalılar, yine Ulucami’de toplanarak ilk ezanı hasretle dinlemişlerdi. Müezzin Bayram Sarıcan, şahit olduğu manzarayı; “Sanki İslamiyet eskiden varmış ama bir ara yok olmuş, şimdi yeniden doğuyormuş gibi bir hal vardı” diye tarif etmişti. Bir başka camide ise “Ezan”a susayan müezzinler ikindi ezanını 7 defa okumuşlardı.
Bütün Türkiye’de adaklar kesiliyor, Başbakan Menderes’e teşekkür telgrafları yağıyordu.
 
MENDERES EZAN ŞEHİDİDİR
Ezan yasağını kaldırması, Menderes’in “son icraatı” olmamıştı ama “sonu” olmuş, 16 Haziran’ın hesabını on yıl sonra sorulmuştu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: