Atatürk 70 yaşındaki kadının başörtüsünü başından çekivermiş

Bir gece Ankara’da Halkevi salonlarında bir toplantı vardır. Atatürk’de o toplantıya gelmiştir. Bir ara Atatürk’ün gözüne bir köşede oturan Kılıç Ali’nin yetmiş yaşındaki başörtülü annesi ilişir. Önce gider yaşlı kadının elini öper sonra da: “Haydi şu başörtüyü çıkaralım başınızdan.” der.

Zavallı ihtiyarcık bir taraftan “Paşam! Siz önce şu tazelerin başını açın” der ama öte yandan da ‘yapma anne’ der gibilerden dudaklarını ısırmakta olan oğluna bakar. Zaten daha fazla Mustafa Kemal’e dayanabilmesi mümkün değildir. “Canım bunun namahremi olur mu? Biz sizlerin çocuklarıyız.” diye ısrar eden Atatürk, örtüyü beyaz saçlı ananın başından çekivermiştir bile.

İhtiyar ananın başından başörtüsü gidince, onun derhal elleriyle saçlarına ve topuzuna bir şekil vermeye çalışışı Atatürk’ün dikkatinden kaçmamıştır. Olayı daha sonra sofralarında zevkle her kez anlatışında: “Kadın yaşı ne olursa olsun süslenmek ihtiyacındadır.” diye de eklermiş.

Hikmet Bil, Atatürk’ün sofrası

Baş örtüsü taktığı için bir kızı eğitim tahsilinden mahrum etmek, Maraş’ta baş örtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan MİLLİ ŞAHLANIŞIN RUHUNA TÜKÜRMEKTÎR!

Necip Fazıl KISAKÜREK

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: