Atatürk döneminde evlilik yaşı 14’e düşürüldü

Evlilik yaş sınırı Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanı olduğu 1938 yılında 17’den 15’e düşürüldü.

Genel Başkanlığını M.Kemal’in yaptığı dönemin iktidar partisi CHP’nin TBMM’de 16 Haziran 1938 tarihinde aldığı karar, 28 Haziran 1938 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

‘Türk Medeni Kanunu’nun 88’inci maddesini tadil eden kanun’ başlıklı Resmi Gazete kaydında şu ifadelere yer verildi:

Madde 1 – Türk Kanunu Medenisi’nin 88’inci maddesi aşağıda yazılı şekilde değiştirilmiştir. Erkek 17, kadın 15 yaşını ikmal etmedikçe evlenemez.

M.Kemal’in cumhurbaşkanı olduğu yönetim, 15 olarak yasayla kayıt altına aldığı evlenme yaşının, ”Şu kadar ki hakim fevkalade hallerde ve pek mühim sebebe mebni 15 yaşını ikmal etmiş bir erkeğin ve 14 yaşını tamamlamış bir kadının evlenmesine müsade edebilir. Karardan önce anne, baba veya vasisinin dinlenmesi şarttır’ ifadeleriyle 14’e resmi kararla düşürdü.

M.Kemal yönetimi önce 17 sonra 15’e düşürdü Dönemin Adalet Bakanı Şükrü Saraçoğlu imzasını taşıyan 16 Haziran 1938 tarihli düzenleme M.Kemal idaresinin ayn amaçla yaptığı değişiklik olma özelliği taşıyor. M.Kemal rejiminin egemen olduğu Türkiye’de evlenme yaşı ilk olarak 1926 yılında 17’ye düşürüldü.

Dönemin M.Kemal’e yakın gazetelerinin evlilik yaşının düşürülmesini karar hararetle savunduğu görülüyor. Devrin CHP’li yöneticileri ve medyası, mahkemelerin 17 olan evlilik yaşından dolayı mağdur olan kişilere ait dosyalarla tıkandığını ve yaş haddinin 17 olmasından dolayı 60 binden fazla dava kişinin mahkemelik durumda olduğunu dillendiriyor.

Kaynak: 28 Haziran 1938 tarihli Resmi Gazete Nüshası ve evlilik yasasında yapılan değişiklik metni ( Evlilik yaşının 15’e düşürüldüğüne dair Cumhuriyet Gazetesi Haber)

Mustafa Kemal’in evlenme yaşı kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir