Atatürk köpekler zehirlensin ve itlaf edilsin diye kanun çıkardı mı?

Günümüzde kendini aydın, çağdaş, hayvansever olarak göstermeye çalışan bir kitlenin amacından saptırılmış, samimi gelmeyen ve diğer insanların yaşamlarını korku ile kısıtlayan bir hayvanseverlik modası ile karşı karşıyayız.

İnsanın önemsiz gösterilip üçüncü beşinci plana atıldığı, masum insanların başı boş köpek saldırıları ile zarar gördüğü, çoğu insanın rahatsız olduğu ve çağdaş insanın modaya uyarladığı bir hayvanseverlik ne kadar gerçekçi olabilir ki ?

Haber bültenlerinde sürekli yer verilen insanların ve özellikle çocukların savaş, açlık, hastalık gibi sebeplerle öldüğü haberleri karşısında körü, sağırı, dilsizi oynayan ve sadece kedi köpek beslemekle içlerindeki merhamet duygusunu tatmin etmeye çalışan bu hayvan hakları koruyucuları her zaman her konuda olduğu gibi bu konuda da kemalizmi ustaca kullanmasını bilmiştir.

Her zamanki gibi tarihinden, geçmişinden, atasından bihaber olan kemalistlerin köpeklerle ilgili bu konuda ataları Mustafa Kemal’in ne tutum sergilediğini bilmezler. Sahipsiz köpeklerin zehirlenmesi için itlaf edilmesi için kanun çıkarıldığını ve resmi gazetede yayımlandığını hiç bilmezler.

1932 yılında Atatürk’ün onayladığı ve yayımlanan 2123 sayılı Resmi Gazete’deki kararlar şöyle:

– Sahipsiz olan bütün köpekler itlaf edilecektir.

– Maskesiz (sahipli) dolaştığı görülen köpekler itlaf edilecektir.

– Köpeklerin itlafında kullanılacak zehir masrafı şehir ve kasaba belediyelerine aittir.

Aynı kemalist kitle Atatürk’e ait Fox (foks) adlı köpeğin başına neler geldiğini bilmez.

Peki Atatürk’ün köpeği Foks’un başına neler gelmiş okuyup öğrenelim.

“(kemalin köpeği) Foks ısırdı dediler. Olay gece olmuş. Atatürk ne olmuşsa olmuş Foks’a kızmış. Kamçıyla başlamış dövmeye. Vurdukça hayvan geri geri gitmiş. Fakat kamçının dozu artınca da saldırıp elini ısırmış. Elinden kan akmaya başlayınca zile basmış.

Kaynak: M. kemalin hizmetçisi Cemal Granda (Çelebi), Atatürk’ün Uşağı İdim, Yayına Hazırlayan: Turhan Gürkan, Hürriyet Yayınları, İstanbul 1973, sayfa 196.

Falih Rıfkı Atay’ın aktardığına göre de;

Mustafa Kemal’in Foks ile çektiği fotoğraf, manevi kızı Ülkü ile çektirdiğifotoğraflardan fazlaymış.

Atatürk, köpeğine o kadar yüz vermiş ki bir müddet sonra köpek terbiyesini tamamen kaybetmiş. Çankaya Köşkü’ndeki içki meclislerinde masanın altına girerek, konukların ayakları altında dolaşmaya başlamış.

Bir keresinde “andımız” adlı garabetin de yazarı olan dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in pantolonunun paçasını yırtmış. Atatürk de hemen kendi terzisine Reşit Galip için bir takım elbise dikmesi talimatı vermiş. Bu olaydan sonra şark kurnazlığı yapan dönemin CHP’lileri de eski kıyafetler giyip yırtması için paçalarını Foks’a uzatırlarmış.

Derken… Foks bir gün Atatürk’ün elini ısırmış. Derhal köpeği alıp çiftliğe götürmüşler.

Devrimler için tehdit görülen Müslümanların çatır çatır darağaçlarında asıldığı o süreçte, “sahibini ısıran köpek” Foks da “Kemalist Yobazlar”ın elinden kendine düşen payı almış ve öldürülmüş. Ardından derisini doldurup iki tane de “mavi göz” taktıktan sonra Foks’u bir camekâna koymuşlar.

Bir gün çiftliğe gezmeğe giden Atatürk, cam gözlü köpeğinin ot dolu derisini görmüş ve üzülerek Foks’un çiftliğin bir köşesine gömülmesi talimatını vermiş. Herkes Foks’un gömüldüğünü düşünürken, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Hayvanat Bahçesi’nin kurucusu olan Necdet Pençe’nin eşi İrfan Pençe, 1969 yılında içi doldurulmuş bir köpek leşini Anıtkabir’e bağışlamış. Fakat nasıl olduysa otla doldurulmuş köpek Anıtkabir yerine Çankaya’daki Muhafız alayına gitmiş.

Kaynak: Akit gazetesi