Atatürk’ün İngilizler’e jesti

İngilizler hani bizim düşmanımızdı? Hani vatanımıza, bayrağımıza, namusumuza göz dikmişlerdi ?
Yoksa biz yanlış mı biliyoruz? Atanızla İngilizler arasındaki bu samimiyet bu duygusal bağ nerden geliyor?

Kraliçe ll. Elizabeth’in amcası Kral Vlll. Edward 1936 Eylülünde İstanbul’a geldiğinde şerefine Sarayburnu’na ışıklı yazı ile “Kral Edward Hoşgeldiniz” (E.R. Welcome) yazılmış, hatta Kraliyet tacı bile resmedilmişti

Şu da bir gerçek ki; İngiliz’i bile affettik ama Sultan Vahdettin hala “hain”

İngiltere Kralı’nı karşılama, refakatle İstanbul’a getirme görevi Orgeneral Fahrettin Altay’a verilmiş, Kocatepe ve Adatepe Savaş gemileriyle Çanakkale’ye giderek VIII. Edward’ı karşılaması istenmişti. Orgeneral Altay, konuğu Bozcaada açıklarında törenle karşıladı. Kral’ın yatı Nahlin, Anafartalar’ın Suğla limanına demirledikten ve telsizle gerekli görüşme yapıldıktan sonra Altay yata çıktı ve Kral’a takdim edildi. Orgeneral Altay, Kral’a Atatürk’ün mesajı iletti.

Yat refakatindeki savaş gemileri Seddülbahir’e doğru yol alırken, Torpidolar Komutanlığından gelen bir mesaj, Krala iletildi. Mesajda şöyle denilmekteydi:

… Biraz sonra Kabatepe açıklarından Kral’ın yatı, 1915 Savaşı’nda Alman denizaltı gemisinin torpili ile batan Triumph’un üzerinden geçecektir. Eğer Haşmetmeap lütfedip bir dakika durmaya müsaade ederlerse, Türk denizcileri, kahraman İngilizlerin şanlı hatıralarını kutsamak için, denize bir çelenk atma merasimi yapacaklardır.

Kral’ın izni vermesinden sonra, muhteşem bir çelenk denize atıldı. Herkes saygı duruşuna geçti; bando, İngiliz ve Türk ulusal marşlarını çaldı.

Sancaklar selama geçtiler… Kral, sakin ve vakur, dimdik ayaktaydı. Bir ara dudaklarından, “Çok güzel düşünülmüş asil bir hareket” sözleri döküldü.
.
Kaynak.. Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in “Atatürk ve İngiltere/Bir Barışmanın Diplomatik Tarihi” adlı çalışması.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: