Ayasofya için Fatih Sultan Mehmet’in bedduası

15 yüzyıldan beri ayakta duran Ayasofya, sanat tarihi ve mimarlık dünyasının başyapıtları arasında yer alır. Büyük kubbesi Bizans mimarisinin bir simgesidir. Ayasofya, dünyanın en eski katedralidir. 5 yılda inşa edilen Ayasofya, dünyanın en hızlı inşa edilmiş katedrali unvanını elinde bulundurmaktadır. 15 yüzyıl boyunca ibadet yeri olmakla da dünyanın en uzun süreyle ibadet yeri olmuş yapılarından biridir. Yapıldığı dönemden itibaren, yaklaşık bin yıl boyunca(1520’de İspanya’daki Sevilla Katedrali’nin inşaatı tamamlanana dek), dünyanın en büyük katedrali unvanına sahip olmuştur. Günümüzde yüzölçümü bakımından dördüncü sırada gelmekte olan Ayasofya’nın kubbesi “eski katedral” kubbeleri arasında çapı bakımından dördüncü büyük kubbe sayılmaktadır.

Bir yer fethedildiği zaman, bir fetih sembolü belirlenir. İstanbul’un fethinden sonra, savaş hukukuna göre, ganimet olarak Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed’in şahsi mülkü haline gelmiştir. Fatih Sultan Mehmed Han da, İstanbul’un fethinin sembolü olarak, Ayasofya’yı camiye çevirtmiştir. Fatih Sultan Mehmed Han, Ayasofya’ya çok önem verir. Yıllarca bakım-onarım görmeyen, bakımsızlıktan adeta harabeye dönen Ayasofya’nın imarı ile yakından ilgilenir. Gerekli bakım ve onarımlar yapılarak Ayasofya kısa zamanda camiye çevrilir.

İstanbul’un fethinin sembolü yapılan Ayasofya hakkında, Fatih Sultan Mehmed Han’ın kayda değer bir hassasiyeti vardır. Evliya olduğu bilinen Fatih Sultan Mehmed Han, şahsi mülkü olan Ayasofya Camii’nin, 20. yüzyılda ibadete kapatılacağını hissetmiş olmalı ki, Ayasofya Camii vakıf senedinin sonuna ilginç bir not eklemiştir. Ayasofya Camii vakıf senedinin sonuna vakıf sahibi Fatih Sultan Mehmed Han’ın eklediği not şöyledir:

İşte bu benim Ayasofya vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tecile koşarsa, fasit veya fasık teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisinin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevelli hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterine kaydeder veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse, ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haramı işlemiş ve günahları kazanmış olurlar!

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın!
Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene olacaktır. Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.”

Ayasofya için Fatih Sultan Mehmet’in bedduası” için 3 yorum

 • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:32
  Permalink

  Fetheden komutanın söylediği hiçe sayılıyor ya belki de en acı olanı da bu!!!

  Yanıtla
 • 26 Nisan 2021 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  Böyle bir belge olmadığı halde niye varmış gibi davranılıyor anlamak mümkün değil.

  Yanıtla
  • 30 Aralık 2021 tarihinde, saat 07:23
   Permalink

   Tarihinden geçmişinden atasından haberi olmayan cahillerin Ayasofya Kitabesinden nasıl haberi olsun ki ?

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: