Bursa Mustafa Kamal’in emriyle mi Yunan ‘a teslim edildi?

           

Osmanlı padişahı Orhan Gazi’nin 1326 yılında fethettiği Bursa 594 yıl şaşaalı bir dönem geçiren bu güzel şehir, kadınlara tecavüzü, katliamı ve işkenceleri Yunanlıların işgaliyle yaşadı.

M.kamal’ın manevi kızı ile İnönü’nün karısını koluna takan Yunan ordusunun başındaki Venizelos’un oğlu Sofokles, Osman Gazi’nin türbesine giderek sandukayı tekmeleyip ‘’Kalk ey koca sarıklı, koca Osman! Kalk da torunlarının halini gör! Kurduğun devleti yıktık. Seni öldürmeye geldim!’’ diye naralar atarken, Türkleri kahreden bu ibret verici olay yaşandığında tarihler 8 Temmuz 1920’yi gösteriyordu.

Venizelos’un Oğlu Sofakles Osman Gazi’nin kabrini tekmeleyip ve Ertuğrul Gazi’nin kabrini yıktırırken neden daha sonra Anıtkabiri ziyaret edip M. kemal’e saygı ve şükranlarını sunmuştur ? Mustafa Kamal’e bu sevginin sebebi nedir?

2 yıl, 2 ay, 2 gün işgal altında kalırken, İngiliz senaryosu gereği hangi gizli antlaşmalar doğrultusunda sözde kurtarıcılar bu kadar uzun süre kendi halkının katliamına neden onay verip seyretmiştir.

Varsa aklı hür vicdanı hür bir kemalist sözde kurtuluş özde ise Osmanlıyı yıkma planını bir izah etsin..

Bursa’nın işgaliyle TBMM kürsüsü üzerine konulan siyah örtü işgalin sonu olan 11 Eylül 1922 günü kaldırıldı.

Yunanlılar işgale gelince Bursa Valisi Hacim Muhittin Bey şehri savunmak yerine şehri boşaltarak tek kurşun sıkmadan Yunana teslim etmişti.

Vali Hacim Muhittin’in divanı harbe verilmesi konuşulurken söz alan Mustafa Kamal, Yunana kurşun sıkmadan şehri terketme emrinin kendisi tarafından verildiğini söylemiş, Hacı Muhittin Bey’e ceza verilecekse, şehri geç boşalttığı için ceza verilmeli demişti.

Milletvekilleri Hamdullah Suphi ile Nazif Canik ise divanı harblik bu olayda Mustafa Kamal’in ağır bir ceza alması gerektiğini söylemelerine rağmen söyledikleriyle kalmıştı.

Yunana kurşun sıkmadan Bursa’yı teslim eden Hacim Muhittin Bey’e torpil yapan Mustafa Kamal, Yunan tecavüzleri sonrası onu bilâkis ödüllendirdi.

İşgalden üç hafta geçmeden Ağustos 1921 sonrası çeşitli yerlere İstiklal Mahkemesi üyesi ve başkanı, 1923’te Giresun, 1931’de Balıkesir milletvekili yaptı. 1950’ye kadar Tek Parti Chp’li TBMM’de bulundu.

( Meclis’te yaşanan Bursa’nın işgali tartışmasının tutanağı; TBMM Zabıt Ceridesi, cild 3, İçtima 48, 14 Ağustos 1336, celse 2, sayfa 227 )

Ayrıca Fatih sultan Mehmed Han vefat ettiğinde haçlı Avrupa, bayram ilan ederken, M.Kamal öldüğünde Yunanistan neden 3 gün yas ilan etti sizce ?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: