Falih Rıfkı Atay’ın kaleminden Kemalizm Dini

Kemalizmi ve M.Kemal’in yakınında bulunan kişileri elimden geldiğince tanıtmaya devam.
Falih Rıfkı Atay…(1894-1971)

M.Kemal’in en yakın arkadaşlarından gazeteci, milletvekili, yazar.1923-50 arası milletvekili idi.

Kemalizm’in en ateşli savunucularından.Falih Rıfkı Atay ” Çankaya “adlı eserinde Kemalizm’i ve M.Kemal’i şöyle anlatıyor…

” Kemalizm, aslında büyük ve esaslı bir din reformudur.Tanrı,bir peygambere verdiği şeriatı,ikinci bir peygamberde değiştirmekle,

Hatta Kur’an’ın bir ayetindeki bir emri başka bir ayetle kaldırmakla, hükümlerin toplumun evrimini izlemesi gerektiğini göstermiştir.

Fıkıhta buna nesih diyoruz.Muhammed son peygamber olduğuna göre, O’ndan sonra nesih hakkı insan aklına kalmıştır.M.Kemal’in yaptığı işte bu nesih hakkını kullanmaktı.

Kemalizm ibadetler dışındaki bütün ayet ve hükümleri kaldırmıştır.Kaldı ki insan aklı nesih hakkını farzlar üzerine de götürebilir; zekât kazanış ve gelir hakkının bulunmadığı bir devrin mirasıdır.

Hac, Kabe’den faydalanan Mekkelilerin Müslümanlığını sağlamak için konmuştur ve bu döviz çağında Hicaz dışında hiçbir yabancı Müslüman ülkenin halkı buna zorlanamaz.

Namaz şekli de iskemle olmayan entarili bir halkın yaşayışına uygundur.Pantolon, etek ve hele başkasının ayağı değen bir yere yüz değdirmeyi yasak eden hijyen devrinde yürüyemez.

Atatürk ibadet devrimine ezan ve namazı Türkçeleştirmekle başlamıştı.Gerçekte verdiği ilk emir ezan ve namazın Türkçeleşmesi idi.

Atatürk sağ kalsaydı ibadet reformu olacağından da şüphe yoktu…”

Falih Rıfkı Atay, Çankaya, S.457

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: