Fikriye’nin mezarı nerede?

İttihatçı geleneğidir. Kemalistler, korkulan kişilerin cesedini yok ederler. Şeyh Said’in, Saidi Nursi’nin, Seyit Rıza’nın, Zehra Aylin’in mezarları yoktur. Cesetleri yok edilmiştir.


FİKRİYE’NİN MEZARI NEREDE? CENAZE, MUSTAFA KEMAL’İN
BAŞYAVERİ SALİH BOZOK’A TESLİM EDİLDİ AMA MEZAR NEREDE?
BİLEN YOK… KİMİ “ULUS’TA” DİYOR… KİMİ “KUĞULU PARK’TA”


Fotoğraflar: Solda, mezarı olmayan Fikriye… Sağda, Mustafa Kemal’in mezarı olmayan manevi kızı Zehra Aylin…

Mayıs 1924. Mustafa Kemal’in yaveri Rusuhi Bey tarafından tabancayla vurulan Fikriye 28 Mayıs 1924’te Memleket Hastanesi’nde öldü. Fikriye’nin cesedi Mustafa Kemal’in emriyle Başyaver Salih Bozok tarafından teslim alınmıştır. Başhekim, Fikriye’nin Mustafa Kemal’in eşi olduğunu biliyordu. Peki, cesede ne olmuştur? Mustafa Kemal, Fikriye’yi nereye gömmüş / gömdürmüştür? Bu kadar çok içmesinin sebeplerinden biri de, sonradan taşıyamaz hale geldiği bu vicdan yükü müdür?


Eriş Ülger, mezar yeri seçimini bizzat Atatürk’ün yaptığını belirtip, Kuğulu Park civarını tarif etmektedir. Fikriye Hanım’ın yeğeni Özdinçer, “Muzaffer Bey’den öğrendiğime göre, Etnografya Müzesi’nin önündeki Atatürk heykelinin civarında gömülü” gibi muğlak bir ifade kullanmaktadır. Fatih Bayhan ise “Fikriye’nin öldüğü yıllarda ne Etnografya Müzesi vardı, ne de Atatürk heykeli… Kuğulu Park civarında ise ne geçmişte, ne günümüzde bir mezarlıktan söz edilemez” demektedir.


Bayhan’a göre, Fikriye’nin mezarı Ulus’tadır. Ona bu bilgiyi Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Üyesi Mehmet Akif Işık vermiştir. Yani bugünkü İş Bankası’nın bulunduğu bölge. Üzerinde diğer bazı bankaların da bulunduğu eski Ulus mezarlığı…
Kitabında Fikriye’ye ayrıntılı bir yer veren Mehmet Sadık Öke ise, Fikriye Hanım’ın mezarının, o dönemde Çankaya’ya çıkarken görülen bir söğüt ağacının dibi olduğunu anlatır.

Yaşar Gören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir