Filistin Cephesi’nde 7. Orduyu bırakıp kaçan komutanlar kimler?

Filistin’de savaş alanından kaçan Mustafa Kemal, ordusunun yarısını Konya’ya yarısını da Sivas’a göndermişti.

Samsun operasyonu öncesinde, Konya’daki askerlerini Ankara’ya naklediyor.

İNGİLİZLER, MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİNİ KONYA’DAN ANKARA’YA TAŞIMAK İÇİN, VAGON BAŞINA 60 ALTIN (198 BİN LİRA) ÜCRET İSTEDİ. 10 VAGON, 1 MİLYON 980 BİN LİRA EDER.

Mustafa Kemal, İsmet (İnönü) ve Ali Fuat (Cebesoy) 16 Mayıs 1919. 102 yıl önce bugün.
 
 
Mustafa Kemal, beraberinde Filistin grubu olduğu halde Samsun yolunda. Askerleri ise Anadolu’nun ortasında. Önce kısa bir hatırlatma. İngilizlerle savaşmayı reddeden Mustafa Kemal, 18 Eylül 1918’de komutasındaki 7’nci orduyu da alarak Filistin’de savaş meydanından kaçtı.
 
 
 
Mustafa Kemal’in 7’nci Ordusu, Miralay Ali Fuat (Cebesoy) komutasında 20’nci Kolordu ve Miralay İsmet (İnönü) komutasında 3’üncü Kolordu’dan oluşuyor. Mustafa Kemal, Ali Fuat ve İsmet sırasıyla Nablus, Dera, Şam, Humus ve Hama’yı İngilizlere savaşmadan teslim ettiler.
 
 
Kaçmaktan yorulmuşlardı. 20 gün kadar dinlendiler ve 25 Ekim’de Halep’i de İngilizlere teslim ettikten sonra kuzeye doğru kaçmayı sürdürdüler. Bir ay kadar sonra 20’nci Kolordu Konya’ya, 3’üncü Kolordu da Sivas’a ulaşmıştı.
Mayıs ayının yarısında Mustafa Kemal’in Ankara’yı karargah haline getireceği neredeyse kesinleşmişti. Ama Ankara’da 2 bin kadar İngiliz askeri var. Ankara 6 aydır İngilizlerin işgali altında. Bu, istiklal (kurtuluş) masalı anlatan Mustafa Kemal’in pozisyonunu bozuyor.
 
İnandırıcılığı kalmıyor. Mustafa Kemal, Samsun’a giderken Ali Fuat’a (Cebesoy) Ereğli’deki 20’nci Kolordu’nun Ankara’ya taşınması emrini verdi. Ali Fuat da Osmanlı Demiryolu İdaresi’nin kontrolünü elinde tutan İngilizlere başvurdu. İngilizler bu samimi dostlarını kıracak değiller ya, tamam, dediler ama vagon başına 60 altın (198 bin lira) ücret istediler. Kolordunun Ankara’ya nakli için 10 vagon lazım. 10 vagonun ücreti 1 milyon 980 bin lira eder. Miralay Ali Fuat epey uğraştı ama bu parayı bulamadı. Mustafa Kemal’in askerleri Ali Fuat’ın komutasında Konya Ereğlisi, Aksaray, Kırşehir üzerinden cebri yürüyüşle Ankara’ya gelecek ve Etlik sırtlarına (Sarıkışla’ya) yerleşecek.

Yaşar Gören

Kaynaklar:http://kentvedemiryolu.com/osmanlidan-cumhuriyete-bir…

29 Ekim 2012 Ümit Sarıaslan- Demiryolu. Abdülkerim Erdoğan, Gökçe Günel,

İstiklal Savaşı’nda Ankara.

Ali Fuat Cebesoy’un hatıratı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: