Halep’i savaşmadan kim verdi?

Halep dedim de aklıma geldi.

Mustafa Kemal İngilizlere sadece Halep’i değil kendini de teslim etti.
MEĞER MUSTAFA KEMAL GENERAL MACANDREW’A HALEP’İN KUZEYİNDE TESLİM OLMUŞ.


1918 yılı…102 yıl önce Kasım ayı başları. Filistin’de savaş alanından kaçarak İngilizlere dünyanın en büyük zaferlerinden birini hediye eden Mustafa Kemal ile ilgili yeni belge ve bilgiler ortaya çıktı.

Askeri istihbaratın şefi ve ayni zamanda dönemin önde gelen İngiliz politikacılarından Aubrey Herbert’in 1922 yılında yazdığı Türkçe’ye ancak bu yıl çevrilen anılarına göre olay şöyle oldu:

“… Halep’te Baron Oteli’nin süitinde kalan Mustafa Kemal, emrinde 8 bin asker olmasına rağmen daha fazla kan dökülmesini istemediği için olacak, şehri savaşmadan teslim etti. Halep’in 40 mil dışında kamp kurdu. Anzak kuvvetlerinin kumandanı General Harry Chauvel, kendisine asker gönderip teslim olmasının istedi. Mustafa Kemal gülerek, “Söyle Chauvel’e kendisi gelsin, alsın” dedi. Fakat bir kaç gün sonra gelip kendisi, General MacAndrew’e teslim oldu.

Gelen emir üzerine General MacAndrew, Mustafa Kemal’i serbest bıraktı ve lüks bir arabaya bindirip tren istasyonuna uğurladı.

Mustafa Kemal, Adana’da kısa bir mola verdikten sonra 13 Kasım’da işgal altındaki İstanbul’a geri döndü. Mustafa Kemal, annesinin Akaretler’de evi olmasına rağmen, İngilizlerin kontrolü altındaki mıntıkada kalan ve casusların cirit attığı Pera Palas’a yerleşti..”

*Yaşar GÖREN
Kaynak: İngiliz Derviş. Yeni Türkiye’nin doğuşu ve Aubrey Herbert. Mehmet Hasan Bulut. Sayfa 344 / 345 / 346…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: