İş Bankası Hintli Müslümanların gönderdiği paralarla mı kuruldu?

Mustafa Kemal, dünyanın en zengin generali…

HALiDE EDiP ADIVAR HiNT PARALARININ AKiBETiNi S0RUNCA canını kurtarmak için yurt dışına kaçmak zorunda kaldı.

Fotoğraf: İyi Günlerinde Mustafa Kemal
İle Onun İngilizce Tercümanı Halide Edip
İzmit Tren İstasyonu’nda… 1920’ler…


Türkiye Fakir, Mustafa Kemal Zengindi.
Yunan Harbi İşe Yaramıştı. Hint Müslümanları Göndermiş, Sih’ler Göndermiş, Buhara (Özbekler) Göndermiş, Ruslar Göndermiş, Mustafa Kemal Zenginleştikçe Zenginleşmişti.

Artık Bugünkü Değeriyle Milyarlarca Lirası
Vardı. Bu Para Meselesi Bazı Arkadaşlarıyla Arasınıda Bozacaktı. Cumhuriyetin İlk Yıllarında Basın-Yayın Genel Müdürü Olan Zekeriya Sertel, Mustafa Kemal ile Halide Edip Arasındaki Para Kavgasını Şöyle Anlatıyor: “Milli Kurtuluş Savaşı Sırasında Hindistan Halkı Ankara’ya Halide Edip Aracılığıyla Yüz Bin Dolar (Miktar Hususunda Farklı Rivayetler Var) Göndermişti. Bu Paranın Milli Kurtuluş Savaşı İçin Harcanması Şart Koşulmuştu.
Halide Hanım Bu Parayı Mustafa Kemal’e Vermişti. Fakat Mustafa Kemal, O Zaman Bu Parayı Milli Kurtuluş İşlerinde Harcamayarak Saklamış, Zaferden Sonra İş Bankası’nın Kuruluş Sermayesi Olarak Kullanmıştı.

Halide Hanım, Paranın Yerine Harcanmamış Olmasından Gücenmiş Ve Kırgınlığını Mustafa Kemal’e Duyurmuştu. Halide Hanım’ın Bu Hareketi Mustafa Kemal’i Kızdırmıştı…
Araları Bu Yüzden Açılmıştı…”
Bu Kadarla Kalsa Gene İyi. Ancak Trabzon Milletvekili Ali Şükrü, Mustafa Kemal’in Koruma Müdürü Topal Osman Tarafından Öldürülünce İşin Seyri Değişti. Mustafa Kemal, Sertleşmişti. Meclis Seçim Kararı Aldı Ve Kapandı. Listeleri Mustafa Kemal Yaptı Ve Yeni Seçime Hiçbir Muhalif İsmi Sokmadı. Yeni Meclisin Aldığı Radikal Kararlara Karşı Cıkmak İçin 2’nci Grup Yeni Bir Parti Kurmaya Karar Verdi.


Kurulacak Partide (Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası) Halide’nin Eşi Dr. Adnan-da Vardı. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı’nı Birlikte Yürüttüğü Arkadaşlarından Ayrılmıştı. 1925 Yılındaki Şeyh Sait İsyanında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın-da Rolü Olduğu İddia Edilerek, Parti Kuruluşundan Sadece Altı Ay Sonra Kapatıldı. Bir Yıl Sonra Mustafa Kemal’e Suikast Girişiminden Sonra Olayların Dozajı Arttı.

İstiklal Mahkemesi Tarafından Halide Ve Adnan İçin Tutuklama Kararı Çıkarıldı.Tehlikeyi Evvelden Fark Eden Karı Koca Suikasttan
Bir Süre Önce Rauf Orbay Gibi Yurt Dışına Çıkmıştı.


YAŞAR GöREN
Kaynak: Zekeriya Sertel,
Hatırladıklarım, s.200, İstanbul 1977

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: