İcazet almak için Selanik’e giden M.Kemal ve Amerika’ya giden Chp

M.Kemal’in 1905 Nisan’ında” Vatan ve Hürriyet Cemiyeti” ‘nin bir şubesini kurmak amacıyla Yafa’dan gizlice gittiği Selanik’te ilk işi tanıdığı komutanların yardımıyla askeri hastaneden rapor almaktı.

Kendisine dört ay süreli hava değişimi raporu verilmiştir. Bu raporla M.Kemal, Selanik’te gizlenmeden faaliyetlerine devam edebilmiştir.

M. Kemal raporlu Selanik günlerinde, askeri çevrelerde hitabetiyle ünlü sınıf arkadaşı piyade subayı Ömer Naci’yi, topçu subaylarından Hüsrev’i ve yine sınıf arkadaşı ve o sırada Selanik Askeri Ortaokulu öğretmeni Hakkı Baha’yı bulmuştur.

Yine bunların yardımıyla Selanik Askeri Öğretmen Okulu Müdürü Mahir ve Selanik Askeri Ortaokul Müdürü Bursalı Tahir ile tanışmıştır.

M. Kemal bir gece bu subay arkadaşlarlarıyla toplanarak şu ifadeleri kullandı.

Bu gece burada sizleri toplamaktan maksadım şudur; Bunu cümleniz biliyorsunuz. Bu bedbaht memlekete karşı önemli vazifelerimiz vardır.

Ben Suriye’de bir cemiyet kurdum. İstibdat ile mücadeleye başladık (Sultan Abdulhamithan yönetimi) Buraya da bu cemiyetin esasını kurmaya geldim. Şimdilik gizli çalışmak ve teşkilatın organlarını oluşturmak zaruridir.

Sizden fedakârlıklar bekliyorum. Kahredici bir istibdada karşı ancak ihtilal ile cevap vermek ve köhneleşmiş çürük idareyi yıkmak, milleti hâkim kılmak, kısacası vatanı kurtarmak için sizi vazifeye davet ediyorum!

Arkadaşlar! Gerçi bizden evvel birçok (darbe) teşebbüs yapılmıştır. Fakat onlar muvaffak olamadılar. Çünkü teşkilatsız işe başladılar. Biz kuracağımız teşkilat ile bir gün mutlaka ve ne olursa olsun muvaffak olacağız.

Açıklamaları bitirdiğinde, “Hüsrev, tabancani çıkar, bu masanın üzerine koy; kararımızı yemin ile de sağlamlaştıralım,” demiş ve hep birlikte yemin etmişlerdir.

Kaynak :

Hürriyet = İttihat ve Terakkis.619-625.

%d blogcu bunu beğendi: