İngilizler’in İstanbul’u işgali

İstanbul’un kurtuluşu (!)

İngilizler İstanbul’dan güle oynaya gittiler. Evet durum aynen böyle. İstanbul’u işgal eden İngilizler elini kolunu sallaya sallaya gelip işgal etti ve zamanı geldiğinde yine elini kolunu sallayarak İstanbul’dan çıkıp gitmiştir.

Ama kime sorsan sloganlarla ‘Çanakkale geçilmez’ diye haykırırlar. Peki Çanakkale geçilmediyse İstanbul nasıl işgal edildi bunun da bir cevabını verseniz diyorum.

Tarihi bildiğini iddia eden kemalistlere sormak lazım ; İstanbul’u işgal eden İngilizler tek bir mermi bile atmadan neden kendi istekleri doğrultusunda İstanbul’u boşaltıp gittiler?

İstanbul’u işgal eden baş düşmanımız olan İngilizler’e işgal süresince düzenlenen içkili yemek organizasyonları, kutlamalar, kokteyller vs. bunlar ne demek oluyor?

Ne yazık ki en işgalin en sonunda kemalist ordu İngiliz Ordusu’nu muhteşem bir kokteyl ve yemekle şehirden uğurladı..

Gerçek şu ki kemalistlerin ve İngilizlerin ortak düşmanı Osmanlı İmparatorluğu idi. İSTANBUL’DA BİR YILDIR DEVAM EDEN TÜRK-İNGİLİZ ORTAK İŞGALİ BİTTİ. MUSTAFA KEMAL’DEN istedikleri HERŞEYİ ALAN İNGİLİZLER, İSTANBUL’A VEDA ETTİ.

Fotoğraf: İsmet (İnönü) ve İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı Harington… 6 Ekim 1923.

Kemalist yalancılara göre; Türk Ordusu o gün İstanbul’a girmiş ve şehri İngiliz işgalinden kurtarmıştır. Oysa İngilizler, fotoğraflarda da gördüğünüz gibi şereflerine verilen muhteşem bir kokteyl ve yemeğin ardından alkışlar arasında 3 Ekim’de İstanbul’dan ayrılmışlardı. Ama sıkı durun, zaten Türk Ordusu İstanbul’a, 6 Ekim 1923’te değil hemen hemen bir yıl önce 19 Ekim 1922’de Refet Paşa’nın komutasında girmişti. Kafanız karıştı değil mi?

Anlatayım. İstanbul’u 13 Kasım 1918 tarihinde işgal eden İngilizler, 9 Eylül 1922’den sonra İstanbul’da Türk Ordusu’na da yer açmak gerektiğini anladılar. Mustafa Kemal ve arkadaşları ile, Mudanya Mütarekesi’nde ortak işgal için anlaştılar. Ne de olsa Mustafa Kemal adı konmamış bir müttefik. Osmanlı İmparatorluğu’nu yıkmak istiyor. Refet Paşa ve Jandarmaları 19 Ekim 1922’de Gülcemal Vapuru ile İstanbul’a geldiler. Ve İngiliz askerleri ile Türk askerleri tam bir yıl İstanbul’u beraberce işgal etmiş oldular. Bir caddede İngiliz askerleri, diğer caddede Türk askerleri kardeş kardeş, beraberce devriye gezdiler. Bir de Vahideddin’e İngilizci derler.

Ahlaksızlar…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: