Kemalizmin dini bayramlara karşı tavrı

1931’in Ramazan Bayramı’nın gelmesinden birkaç gün önce yazılan ve şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde 04016646-51 numarada muhafaza edilen belge, Kamal Paşa’nın uzun seneler “Kalem-i Mahsus”, yani “Özel Kalem” Müdürlüğü’nü yapan Hasan Rıza Bey’in Konya’dan Ankara’ya, Cumhurbaşkanlığı’ndaki ofisine gönderdiği şifreli bir telgraf.

O sırada yurt gezisine çıkmış olan Paşa ile Konya’da bulunan Hasan Rıza Bey, telgrafında Çankaya’ya “Reisicumhur Hazretleri dinî bayramlara fazla bir mevki vermemek için vâkî olan tebrikata cevap vermemeyi tercih buyurmuşlardır. Kemâl-i t’âzimle arzederim”; yani günümüzün Türkçesi ile “Cumhurbaşkanı Hazretleri dini bayramlara fazla bir yer vermemeyi arzu ettiklerinden gönderilen tebriklere cevap vermeyeceklerdir; üstün saygılarla arzederim” diyor.

Bu belge, Kamalizmin dini bayramlarımıza olan tavrının belgesidir. Önümüz Kurban Bayramı..Göreceksiniz bu tavrı “hayvan hakları” kisvesi altında yine gösterecekler. Bizim bu kafanın Kamal Paşa’yı kutsama amaçlı icat ettiği suni bayramlara olan tavrımızı sorgulayanların gözüne sokuyorum bu belgeyi.Ve hiç bir bahane de kabul etmiyorum !

Allah’ın hediyesi bayramlarımıza ehemmiyet vermeyenlerin bayramlarına ehemmiyet vermek zorunda değiliz ! Bu çizgiyi ilk Kamalizm çekmiştir.Bize de onlar gibi uymak düşer. Sizin bayramınız size, bizim bayramımız bize..!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: