Libya Türkiye’ye bağlanmak istedi mi?

LİBYA’NIN 1947 YILINDA TÜRKİYE’YE BAĞLANMAK İÇİN DİLEKÇE YAZDIĞINI AMA KABUL EDİLMEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ ?


Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine hala içerleyen Sözde Muhalefetin utanacağı bir belge var ekte..

Konu şu :

Libya’dan 18 Ocak 1947 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye resmi olarak gönderilmiş bir dilekçe var. Dilekçeyi gönderen kişi Libya adına Muhammed Hassan Amir..

Muhammed Amir Hassan kim derseniz, Kral İdris Senusi gibi, senusi aşiretindendi ve Bingazi Hükümeti Başbakan yardımcısıydı.


Belge’de aynen şöyle yazmaktadır.


Türkiye Cumhurbaşkanı
Ankara
Sadakat duygularımızı teyid eder ve Libya’nın Türkiye’ye ilhakına taraftar bir parti kurulmasına müsaadelerini niyaz eylerim.


İmza: Muhammed Hassan Amir
Tercüme eden:
Abdüsselem Busayri
22 Ocak 1947”


Libya, İtalya işgalinden sonra Türkiye’ye bağlanmak için yoğun çabada bulunmuş ama, ne yazıkki kabul görmemiş. hatta evraktada yazdığı gibi, bu amaçla bir de parti kurulmuş. Kurulan parti 1950’lerde Türkiye’den gerekli ilgi ve desteği görememesi nedeniyle kapanmış. 1947 Yılında Libya’nın bize bağlanma talebini görmezden gelen inönü, 1948 Yılında Kurulan Terör Devleti İsraili ilk tanıyan olmuş.. Yetmemiş İsrailin kuruluş tarihi olan 24 Nisan için Resmi Tatil ilan ederek, okullar tatil edilmiştir. (1972 Takvimi 24 Nisan Sayfası)

Kaddafi döneminde Petrol zengini olan bu ülke, Bize bağlanmak için yalvarırken kabul etmemek ne büyük bir hatadır, anlamak mümkün değil.. Türkiye sevgileri o kadar fazlaymışki, 1949’da bağımsızlığını yeni kazanan Libya’nın ilk Başbakanı Osmanlı tarafından Konya Kadınhanı’ndan, Libya’ya yerleştirilen Köroğlu (Kuloğlu) Türkleri’nden Sadullah Koloğlu’dur. Türk asıllı olduğu için, bari sen Başbakan ol ve Türkiye’yle aramızda köprü görevi olursun demişler. 2013 yılında vefat eden Futbolcu ve Spor yazarı Doğan Koloğlu ve 17 Nisanda Ölen Yazar Orhan koloğlu’nun babası olur Eski Libya Başbakanı Sadullah Koloğlu..

KAYNAK: Cumhurbaşkanlığı İsmet İnönü Arşivi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: