Lise öğrencilerine şapka giyme mecburiyeti

Şapka gösterilerine liderlik edenler üzüm salkımı gibi darağaçlarında asılırken, ortaokul ve lise öğrencilerine de şapka giyme mecburiyeti getirildi.

Başı açık gezmek yasak…


YIL 1925. KIZ ÖĞRENCİLER DE ŞAPKA GİYMEK ZORUNDA.
EĞER ÖĞRENCİLER SOKAKTA ŞAPKASIZ YAKALANIRSA OKULDA ÖĞRETMENLERDEN TEKME TOKAT DAYAK VAR.


Fotoğraf: Malatya Ortaokulu. 1937 yılı.

Şapka Kanunu çıkalı 12 yıl olmuş. Önde 13-14 yaşındaki Nilüfer Uzbek. Şapkalı kız öğrenciler. Arka sırada erkekler de kafalarını objektife uzatmış.

Hüseyin Menç adlı bir ortaokul öğrencisi o yılları anlatıyor: “Bizim orta okul dönemlerinde okula devam günlerinde şapka takma zorunluluğu vardı. Subay şapkasına benziyordu. Terek üstünde sarı teneke parçasından çelenk ve çelenk üstünde ay yıldız vardı. Fiyatına göre kalitesinin değiştiği, şapkayı giyene ayrı bir değer kazandıran kalıplı olanlarına gıpta ile bakılırdı. Bu itibarla şapka içinde naylon koruyucu ile dikilen etiketi önemliydi. Bu etiket ve koruyucuları kimlik görevini yapıyordu.


Her okulun şapka şerit renkleri değişikti.
Şapkaların terek üzerini, her okula göre değişen şerit çevreliyordu. Kırmızı, lacivert, beyaz, siyah ve yeşil şeritli olanları vardı. Bizim şapka şeritleri kırmızıydı.


İlkokulu bitirenlerin büyümenin tescili olarak heyecanla taktığı, ikinci sınıfta tekleyen, üçüncü sınıfta ise takmamanın bir ayrıcalık olduğu kanaati taşınırdı.
Kız öğrencilere neden zorunluydu, anlamak da zordu.


Bütün öğrencilerin zorunlu halde taktıkları şapkaların ilginç olan tarafı, erkekler taktığı gibi kız öğrencilerin siyah önlük ve beyaz yakalık ile birlikte aksesuarlarını tamamlayan şapka takmasıydı. Erkeklere ne derece yakıştığı tartışılsa da, kızların takmasındaki disiplini anlamakta hâlâ zorluk çekiyorum.
Eğer pantolon, ceket gömlek ve gömleğin iki yakısını ip bağlar gibi tutan kravatın varsa, mutlak suretle başında şapkan olacaktı. Çarşı, pazar veya sokakta karşıdan gördüğün öğretmene bütün ciddiyetinle mevcut olduğun okulun öğrencisine yakışır bir asalette selama hazırlanırsın. Rastladığın öğretmenine “asker selâmı” vererek geçeceksin. Öğretmen bey / hanımefendi lütfederse gülümseyerek veya bütün despotluğu üzerinde taşıyan bir otoriter edasıyla selâmı alırdı.


Eğer başında şapkan yoksa…
Eğer başında şapkan yoksa ve de rastladığın Türkçe öğretmeni Hüseyin Pelitli seni şapkasız gördüyse, işin var demektir. Ertesi sabah okul bahçesinde her sınıf ayrı ayrı sıraya geçtiği vakit, Türkçe Öğretmeni Hüseyin Pelitli, elini pantolon kemerinin üzerine koyar “dayı gibi” asılır, isim isim ve şahsen tanıdığı öğrencilerden dışarda şapkasız görülenleri duvar üzerine çıkarırdı. İşte bu duvar üzeri manken gibi dizilen öğrenciler “şapkasız dolaşmaktan” ötürü cezalandırılmaya hazırdılar. Bu cezalandırma kimi zaman “Kulak yumuşatma” kimi zaman “ beyin ve mide oturtması” veya “ Pelitli tokadı” olurdu.
Kasketler birden bire çekildi hayattan
O öğrencilik yıllarında, başımızın üzerinde özenle ve korku ile taşımaya çalıştığımız, diğer zamanlarda koltuk altında taşırken bile endişe duyduğumuz şapkalara ne oldu da birden bire ortadan kalktı…
Hiç farkında olmadık…
O kadar cezalar boşuna mıydı?
Cezalandırılmanın sebepleri arasında birinci sırayı alan erkeklerin “uzun saçlı” kızların “bakımsız saçlı” olmalarından sonra ikinci sırayı işgal eden “şapkasız dolaşmak” veya “ şapkayı koltuk altında taşıma” suçları geliyordu.
Şapkasız dolaşmaktan cezalandırılanlarımıza şimdi tebessümle bakıyorum. Biraz dumanlı biraz sisli hâtıralarımın arasında gözlerimin önünden geçerken;
“Biz erkeklere şapka zorunlu tutuluyordu da, kız öğrencilerin derdi neydi?” demekten kendimi alamıyorum..

Yaşar GÖREN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: