M.Kamal’den Fatih Sultan Mehmet’e ve İstanbul’un fethine giden askere hakaret!

 M.kamal; Fatih Sultan Mehmed’in peşinden İstanbul’u fethetmeye giden askere ve millete ”Serseri” dedi mi ?

M. Kamal 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi’ni açış nutkunda, Fatih Sultan Mehmet ve diğer padişahların peşinden giden millete “serseri” demiştir. M. Kemal’in bu sözleri aynı yıl Matbuat Müridiyet-i Umûmiyesi tarafından neşredilmiştir. Yani “Resmi Yayın”dır. Dolayısıyla inkar edilmesi mümkün değildir.

İşte M. Kamal’in o sözleri:
“Millet hayati gerekleriyle uğraşmaktan yasaklanmış olarak diyar diyar dolaştırılıyor ve bu yeni diyarlar halkı, birçok ayrıcalıklara sahip olarak çalışılıyordu. Yani fatihler, ana unsuru peşine takarak kılıçla fetihler yapıyordu. 
Arkadaşlar, kılıç ile fetih yapanlar, sabanla fetih yapanlara yenilmeye ve sonuçta yerlerini bırakmaya mecburdurlar. 

Nitekim Osmanlı saltanatı da böyle olmuştur. Bizans varlıklarını korumuş, kuvvetlenmişler; bizim milletimiz de böyle Fatih Sultan Mehmet’in arkasında savaşıp serserilik etmişlerdir..!!

 

Bu necip Millete “serseri” diyerek hakaret etmek kimsenin haddi değildir!.. Bu sözler millete olduğu kadar Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet’e de hakarettir.

Halbuki Hz. Peygamber  İstanbul’u fethedecek komutanı da orduyu da methetmiştir; “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.“

Kaynak;
Gazi M. Kemal Paşa Hazretleri Izmir Yollarında, Istihbarat Matbaası, Matbuat Müridiyet-i Umûmiyesi Neşriyatı, Ankara 1339 (1923), sayfa 108.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: