Mehmet Akif kendi vatanında vatan haini muamelesi görüyordu

Milli mücadelenin önderlerinden Mehmet Akif Ersoy Cumhuriyetin ilk yıllarında kendi yurdunda birçok zorlukla karşılaştı. Hatta vatan haini olarak görüldü öyle muamele gördü.

*******
Yazarı bulunduğu Sebilürreşad dergisi ” Şeyh Said arada sırada Sebilürreşad okuyormuş, o halde isyana senin dergin sebep oldu” denerek kapatıldı. Sahibi Eşref Edip Fergan’da yakalanarak istiklal mahkemeleri tarafından idamla yargılanmak üzere tutuklandı. (Akifname sayfa 505)
Mehmed Akif artık sıkılmıştı onun tabiriyle peşindeki “polis hafiye’siyle gezmekten”, 52 yaşındayken Mısır’a gitmeye karar verdi.
Onu öz vatanını satıp ecnebi vatanına gitmekle suçladılar. O, bunu diyenlere şöyle dedi :
“Arkamda polis hafiyesi gezdiriyorlar. Ben vatanını satmış ve memlekete ihanet etmiş adamlar gibi muamele görmeye tahammül edemiyorum ve işte bundan dolayı gidiyorum.” (Akifname sayfa 505)
11 yıl Mısır’ da sefil hayatı sürdü. 63 yaşında çok hastayken, vefat etmesine yakın İstanbul’a geri dönmeye karar verdi. Vapur Çanakkale’den geçerken İstanbul’un camilerini görünce ağlamaya başlayan şairin yanında sadece zevcesi İsmet Hanım vardı. (Akifname sayfa 508)
Onun geri gelişini hazmedemeyen kişiler ona vize veren konsolosluk hakkında tahkikat başlatmış ve bu tahkikat vefatına kadar sürmüştür.
Milli mücadelenin önderlerinden Mehmet Akif Ersoy, kendi vatanında vatan haini muamelesi görüyordu. Kendi vatanında böyle aşağılanmanın burukluğuyla, İstanbul’a geldikten 5 ay sonra vefat etti.
İstiklal Marşı Şairi, dava ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’un çocukları da bütün hayatlarını büyük bir yoksulluk ve sefalet içinde geçirerek, bu dünyadan göç ettiler. Yıllardır şiirleri okunan, fikirleri savunulan ve örnek bir şahsiyet olarak gösterilen Mehmet Akif’e ve ailesine sahip çıkılmaması, maalesef hep göz ardı edildi.

Mehmet Akif’in İsmet Hanım’la evliliğinden Cemile, Feride, Suad, Emin ve Tahir isimli beş çocuğu bulunuyordu.
Mehmet Akif’in büyük oğlu Emin Ersoy askerlik görevini yaptığı sırada, koğuştaki arkadaşlarına Kur’an okuyup tefsir ettiği gerekçesiyle Divan-ı Harbe verildi. Tutuklanan Ersoy, çavuş arkadaşının yardımıyla askeri cezaevinden kaçarak, o dönemde Fransız manda yönetimindeki Kırıkhan’a kadar geldi. Kırıkhan’da yakalanan Ersoy ve arkadaşı Türkiye’ye iade edildi. Cezasını çeken talihsiz adam uzun yıllar yoksulluk içinde yaşadı.
Bunalım içinde yaşadığı bir gün Gazeteci Yazar Çetin Altan’ a gider. Çetin Altan o anı bakın nasıl anlatır;
“Yıl 1966 sonları, bir öğle sonrası odamdayım. ”Sizi biri görmek istiyor” dediler. Buyursun… Dedim. İçeri tıraşı uzamış, üstü başı bakımsız, yaşlıca, çelimsiz bir adam girdi. Hazır olu andıran bir duruş ve hafif bükük bir boyunla:
– “Bendeniz Mehmet Akif’in oğluyum…” dedi.
Bir anda ne olduğumu şaşırdım… Nasıl şaşırdım bilemezsiniz. Eski bir dostluk havası yaratmak istercesine: ”Oooo buyurun buyurun, nasılsınız?..” türünden bir yakınlık göstermeye çalıştım. O, tavrını bozmadı:
– “Rahatsız etmeyeyim… Sizden ufak bir yardım rica etmeye gelmiştim…” dedi.
Gökler mi tepeme yıkıldı, yer mi yarıldı da, ben mi yerin dibine geçtim; doğrusu fena allak bullak oldum… Ve tek yapabileceğim şeyi yaptım, cüzdanımı çıkartıp uzattım. O, bükük boynuyla:
– “Siz ne münasip görürseniz”, dedi.
Cinnet cehennemlerinin tüm yıldırımları düşüyordu yüreğime. ”Durun bakalım neyimiz varmış” gibilerden
cüzdanı açtım; içinde ne varsa çıkardım, fazla bir şey de yoktu. Elimde tuttum. Bir iki adım attı. Sanırım
sadece bir 10, yahut 20 lira aldı…
– “Çok çok teşekkür ederim, rahatsız ettim.” dedi ve çıktı.
Aradan bir ay geçti geçmedi; gazetelerde küçük bir haber ilişti gözüme: Beşiktaş’taki çöp bidonlarından birinde Mehmet Akif’in oğlunun ölüsü bulunmuştu…
**********
Kızını evden atmaya kalktılar
Babası Mehmet Akif’in emekli maaşıyla geçinen küçük kızı Suat Ersoy da 1991 yılında üzücü olaylarla karşılaştı. Kızları Ferda ve Selma Argon’la birlikte Beyoğlu’nda yaşayan Suat Hanım evden atılmak istendi. Bu üzücü olayın gazetelerde yer alması üzerine dönemin Başbakanı Turgut Özal, Suat Hanım’a Halkalı’da bir daire tahsis etti. Ancak ekonomik sıkıntılar ailenin yakasını bir türlü bırakmadı. Evini satmak zorunda kalan Suat Ersoy Hanım, Kadıköy’de Vakıflara ait döküntü ahşap bir eve taşındı. Suat Ersoy Hanım bu evde zor günler yaşadıktan sonra yaşama veda etti.
Cenazesinde kimse yoktu.
Mehmet Akif’in küçük oğlu Tahir Ersoy ise tercüman olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. 2000 yılında da karaciğer ve kalp yetmezliğinden vefat etti. Emekli maaşı yeterli olmadığı için Ankara’da SSK’ya bağlı bir hastanede tedavi edilen Ersoy, daha sonra İstanbul’a getirilerek, Esma Hatun Hastanesi’ne yatırıldı. Ancak hastalık iyice ilerlemiş olduğundan tedavi sonuç vermedi ve Tahir Ersoy hayata gözlerini kapadı. Tahir Ersoy’un cenaze törenine ise ne yazık ki çok az insan katıldı.
Şimdi; o yazara, bu şahsiyete “İtibarı-İade” nutukları atılıp, T.B.M.M ne teklifler götürenler, Akif’ in itibarını neden hatırlamıyorlar.
Milliyetçilik, sadece milletini sevmek değildir.
Milletini seveni de seveceksin ve “O” na yapılan zulmü unutmayacaksın.
Yoksa bu zihniyet hala devam mı ediyor?
Seyit Ahmet Sılay
Yararlanılan kaynaklar: Akifname, Akif’ in son günleri
Peki Mehmed Akif Ersoy neden bu duruma düşürülmüştü?
“Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem, Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam” dediği için mi?

Kanayan yara gördüm mü yanar ta ciğerim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem,
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdı mi hatta boğarım..
– Boğamazsın ki!
– Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum.
Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
Adam aldırmada geç git, diyemem, aldırırım
Çiğnerim, çiğnenirim, hakki tutar kaldırırım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: