Milli mücadele kahramanı Kara Fatma’nın başına gelenler

Milli mücadelenin kahraman kadını Fatma Seher, namı diğer Kara Fatma.. Resmi tarih onu kısaca şöyle anlatır:

” Mustafa Kemal tarafından kendisine Kara ünvanı ve üsteğmenlik görevi verildi. Milli mücadelede başarı gösterdi. Kendisine bağlanan aylığını Kızılay’a bağışladı..

Kendisine bağlanan maaşı şimdilik ihtiyacım yok diye Kızılay’a bağışlamıştı fakat sonrasında Kara Fatma’nın yüzü gülmedi.

İki çocuğunu vatana şehit veren Kara Fatma kızı delirdikten sonra 6 yetim torununa bakmak zorundaydı.

Savaşta aldığı yaralar ve kendisine kimsenin iş vermemesinden işsiz kalmış fakirlikle mücadele ediyordu.Bu yüzden Mustafa Kemal’e mektup yazdı:

” Paşam oğlum öldükten sonra 10 kişilik ailemle beraber açım. Bana nakit hususunda yardım edin” fakat M.Kemal mektuba cevap vermedi

Bir mektup daha yazdı yardım etmiyorsanız bari en azından geçimimi sağlayacak kadar para kazanabileceğim bir iş verin, fakat Mustafa Kemal bu mektubuna da cevap vermedi.

Kara Fatma son çare olarak Rus manastırına sığındı.

6 yetim torunu ile Rus manastırı’nda yaşadıkları muhabire verdiği röportajı ve dönemin gazeteleri ekranı yana kaydırıp okuduğunuz zaman tüyleriniz diken diken olacak..

Kara Fatma’nın “açım” dediği 1933 yılında Yunanistan’a para ve gemilerle gıda yardımları yapıldı, hatta Yunan askerlerine , gazilerine yardımlar ulaştırıldı.

2 adet mektup bizzat Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık arşiv kataloğunda mevcuttur. İsmet İnönü’ye yazdığı mektup da aynı şekilde Başbakanlık arşiv kataloğunda mevcuttur. Kara Fatma’nın halini Haber yapan Yunus Nadi’nin yani Mustafa Kemal’in en yakınlarından biri arkadaşıdır.

Kara Fatma, 1945’de İsmet İnönü’ye mektup yazarken aynısını tekrarlıyor.Bu kadın neden geçim zorluğu çekiyor, niye aylık bağlanmıyor,vatana hizmet etmedi mi vatan için iki evladını Şehit etmedi mi? Savaş Gazisi değil mi? Kara Fatma diğer Mason vekilleri gibi gününü gün etmedi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir