Milli Mücadeleyi Çerkes Ethem başlattı.

Milli Mücadeleyi Mustafa Kemal Değil Çerkes Ethem Başlattı.

MUSTAFA KEMAL Pusulası Bozuk Kaptanı Acemi Bandırma Vapuruyla Daha SAMSUN’a Varmamışken ÇERKES ETHEM Milli Mücadeleyi Başlatarak İzmire Çıkan YUNAN’ı Vurmaya Başlamıştı Bile.

KUVVA-YI MiLLiYE, ÇERKES ETHEM’dir, YöRüK ALi’dir DEMiRCi EFE’dir.

18 Mayıs 1919. 102 Yıl Önce İngilizlerin Desteğini Alan Mustafa Kemal ve Filistin Grubu, Öğle Saatlerinde Bandırma Vapuru İle Sinop’tan Samsun’a Hareket Etti. Yarın Samsun’da Olacaklar. İngiliz, Fransız ve İtalyan İşgaline Ses Çıkarmayan Mustafa Kemal ve Arkadaşları, Yunan’a Karşı Kıyameti Koparmaya Hazırlanıyor. Ama Geç Kalmış Durumdalar. Çerkes Ethem, Yunan İşgalcilerle Çarpışmaya Başladı Bile. Yunan, İzmir’den İçerilere İlerlemeye Başlayınca, Vatan Sevgisiyle Yerinde Duramayan Çerkez Ethem, 300 Kişilik Bir Çete Topladı, Salihli Cephesi’ni Kurarak Cephe Komutanı Oldu. Ve Yunan Ordusunu Durdurmak İçin Baskınlar Yapmaya Başladı. Kısa Süre Sonra, Pek Çok Yerel Süvari Müfrezesinin-de Mendisine İştiraki Sonucu Çerkez Ethem’in Kuvva-yı Seyyaresi 5 Bin Kişilik Bir Vurucu Güç Haline Geldi. Yunanlılar’la Yaptığı Demirci Muharebesi’nin Batı Cephesinde Kazanılan İkinci Zafer olduğu Unutulmamalıdır.

30 Haziran 1919’da Aydın’ın Kuvvacılar Tarafından Yunan’lılardan Geri Alınması İlk Milli Zafer Olduğuna Göre, Çerkes Ethem’in Demirci Muharebesi, İkinci Zafer Sayılmalıdır. Ne Var ki, Demirci Muharebesi Tarihlerde Fazla Yer Bulmuş Değildir. Kim Bilir Belki-de, Çerkez Ethem Tarafından Kazanıldığı ve Yunanlılar Karşısında Elde Edilen İlk Savaşların İnönü Zaferleri Olduğu Tezini Gölgeleyeceği Düşüncesiyle Tarihlere Geçememiştir.

Yunus Nadi, Demirci Muharebesine{1’inci Büyük Millet Meclisi} İsimli Kitabında Şu Satırlarla Yer Veriyor:“On Saat Devam Eden Bu Çarpışma Çok Şiddetli Olmuş, Yunanlılar’ın Hezimet Ve Firarıyla Sonuçlanmıştı. Düşman Pek Çok Silah Ve Mühimmatını Cephede Bırakarak Kaçmıştı..”

Demirci Muharebesi Gazileri Tedavi İçin Ankara’ya Kadar Götürülüp, Şehitleri-de Törenle Defnedilirken, Mustafa Kemal Paşa, Çektiği Telgrafla Çerkez Ethem’i Gözlerinden Öpmüş Ve Onu Şöyle Kutlamıştı: “Afyon, 14 Temmuz 1336 (1920).. Aceledir.. Demirci Havalisinde Ethem Beyefendiye.. Kahraman Müfrezenizin Saldırıları KarşısındaBozulan Yunan Ordusunun İleri Harekatının Durdurulduğu Anlaşılıyor.. Gözlerinizden Öper Başarınızı Tebrik Ederim..”

Düşünün, 1’inci İnönü Savaşı’na Daha 6 Ay Var… Ve Çerkes Ethem Elde Silah, Cephede…

Kaynak:. Yalçın Toker, Yeşil Ordu, 256 Sayfa. Yalçın Toker, 150’liklerden Portreler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: