Mozole nedir?

Gazi Mustafa kemal Paşa veya genel tanımlanmasıyla ATATÜRK 10 Kasım 1938 tarihinde vefat etti. Her canlı gibi hayatının sona erdiği anı yaşadı. Ve onun cesedi uzun yıllar Ankara’da Etnoğrafya Müzesinde bekletildi. Yani toprağa verilmedi. Vücudu mumyalanmıştı, çürümesini önlemek için.1953 yılında Atatürk’ün naşının bulunduğu sanduka açıldı. Hükümet üyeleri son kez cesede baktılar. Ve arkasından yapılan törenle Anıtkabir’e yani “Mozoleye” nakledildi.
Kimdir Mozole?

Antik dönem İyon kraları içinde adı geçen Kayra kralı Mouseleos’un Türkçeye çevrilmiş halidir. M.Ö.351 yılında öldüğünde onun anısını sonsuza dek yaşatmak için ilahlaştırmak istediler. Heykeli hazırlandı ve onun adına kız kardeşi ve aynı zamanda yaşarken de eşi (evli ve karısı) olan Artemision anıt mezar yapımını başlattı. Yıllar sonra “MOZOLE” anıtkabiri ortaya çıktı.

Şimdi sormak gerekiyor: Atatürk için ölümünden yılar sonra tanrılaştırılmak istenen bir insan İonyalı(Yunanlı) kral Mouseleos’un anıtı örnek alınarak Ankara’da Anıtkabir neden yapıldı. Ve Atatürk’ün yattığı yere de MOZOLE adı verildi?

Bu sorunun kısa cevabı: Anıtkabir, İyonyalı ve Kayra Kralı Mouseleos’u ilahlaştırmak için yapılan MOZOLE anıtı ilham alınarak yapıldı. İslam inancına bağlı Türk milletinin tarihinden kültüründen gelen değerler yok sayıldı. Anıtkabir yapımına üst düzey mason üstadı muhteremleri olan bir grup insan karar verdi. Bu gerçeğin ışığında Anıtkabir, Masonların Atatürk’ü ilahlaştırmak isteme düşüncesinin ürünüdür.

Mozole nedir?” için 2 yorum

 • 14 Mayıs 2020 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  İyon kralı olarak yazdığınız Mausollos, Karyalı Pers Satrapıdır. İftira atacaksanız gerçek bilgiler ile atın ki tartışabileceğimiz bir bilgi ve birikime sahip olduğunuzu varsayayım.

  Yanıtla
  • 11 Eylül 2020 tarihinde, saat 19:51
   Permalink

   Zaten o Müslüman Türk mezarı sandığınız anıtkabir de Selimiye camisinin ikizi.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: