Mustafa Kemal Havza’ya Kurtuluş Savaşı için mi gitti?

Mustafa Kemal’in Havza’ya gelişi yüce amaçlarla ilgili değildir. Kurtuluş savaşı yalanı 1936 yılından sonra uyduruldu.

Paşa, böbreklerinden ve belinden rahatsızdı… Havza’da tedavi gördüğünü kendisi söylüyor.

MUSTAFA KEMAL KAPLICADA TEDAVİ OLMAK İÇİN HAVZA’YA GELDİ. 18 GÜN SÜREN TEDAVİ BİTİNCE İLÇEDEN AYRILDI.

12 Haziran 1919.

363 bin lira maaşlı Tuğgeneral Mustafa Kemal, Amasya’ya gitmek için Havza’dan ayrıldı. Paşa, 25 Mayıs’ta geldiği Havza’da 18 gün kalmıştır. Bu süre zarfında Mesudiye Oteli’nde ikamet etmiş ve gündüzleri Maarif Kaplıcası’nda şifa aramıştır. Havzalılar, Mustafa Kemal’i elinde bir demet tere otuyla her gün havuza girerken hatırlıyor.

Mustafa Kemal, daha 24 Mayıs’ta Samsun’dan Havza’ya çektiği bir telgrafla “Kaplıcalarda tedavi görmek için Havza’ya geleceğim” diyerek bu durumu Kaymakam Fahri Bey’e bildirmişti.24 Eylül 1924’te ikinci gelişinde, Havzalılara seslenirken bu kaplıca olayını ve sağlığına kavuşmasını şöyle anlatıyor: “Sizinle en elemli, en yeisli günlerde tanıştım. Aranızda günlerce kaldım. Bana mazinin hatırasını tekrarlatan şu daire içinde kıymetkar mesai ve muavenetinizden pek müstefit oldum. Eğer Havzalıların o samimi ve metin hüsnükabulleri olmasa ve eğer Havza’nın nafi şifalı kaplıcaları ahval-i sıhhiyem üzerinde müspet bir tesir bırakmasaydı, emin olunuz ki inkılap için çalışamayacaktım. Bundan dolayıdır ki Havza ve Havzalılara çok şey borçluyum”

Okuduğunuz gibi, İnkilap diyor. Yani devrim. Kurtuluş Savaşı demiyor. Kaplıcada tedavi olmuş ve sağlığına kavuşunca inkilap yapmış.

Not: Mustafa Kemal’in kaplıcanın havuzuna girerken kullandığı tere otu hakkında: Tere (Lepidium sativum), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor..

*Yaşar GÖREN

Kaynaklar:. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/samsundan-havzaya-kurtulusa-giden-yol/2245685. https://tr.wikipedia.org/wiki/Havza,_Samsun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: