Mustafa Kemal’in karısı Fikriye’yi kim öldürdü?

MUSTAFA KEMAL’İN KARISI FİKRİYE’Yİ TABANCAYLA VURUP ÖLDÜREN YÜZBAŞI RUSUHİ TERFİ ETTİ. BİNBAŞI RÜTBESİYLE MUSTAFA KEMAL’İN BAŞ YAVERİ OLDU.

Fikriye meçhul bir mezara gömüldü. Katil Rusuhi ödüllendirildi.


Mayıs 1924.

13 Mayıs’tan bu yana Mustafa Kemal’in yasal karısı Fikriye’nin öldürülmesini anlatıyorum. Çok sayıda arkadaş, “Yüzbaşı Rusuhi’ye ne oldu?” diye soruyor. Cezalandırıldı mı? Şimdi anlatıyorum. Yüzbaşı Rusuhi, cinayetten kısa süre sonra terfi etti. Binbaşı rütbesiyle Başyaver oldu. Ve başyaverlik görevini 1932 yılına kadar sürdürdü. O kadar havalı ve kibirliydi ki, generaller bile yanına salavatla girer, komutanmış gibi selam verirlerdi. Mustafa Kemal’in resimlerinde onun hemen arkasında gördüğünüz heybetli / yakışıklı subay, Fikriye’yi öldüren Rusuhi Bey’dir. Bazıları, Fikriye’nin ölümünün Mustafa Kemal’i çok üzdüğünü söylerler. Üzülseydi, Rusuhi Bey’e tavrı böyle mi olurdu?


Ama bir de arşiv katliamı var. Cinayetin ardından devlet arşivi, özel arşivler, bütün belgeler elden geçirildi. Fikriye ile ilgili olan her şey, yazılar, fotoğraflar (özellikle Mustafa Kemal ile Fikriye’yi beraber gösteren fotoğraflar), anılar yırtılarak, yakılarak, çöpe atılarak yok edildi. Fikriye, Mustafa Kemal’in hayatından adeta kazınarak çıkartıldı. Yakın çevresi de Mustafa Kemal gibi yaptı. Ve Fikriye’den geriye pek az şey kaldı. Bugün, (gözden kaçmış olmalı) Cumhurbaşkanlığı arşivinde Fikriye ile ilgili sadece 26 adet belge vardır. Onlar da biri ikisi hariç, 1923 yılına aittir.


Bu arada, Mustafa Kemal ile Fikriye’nin nikah şahidi Fuat Bulca’yı da unutmamak gerekir. Fuat Bulca, Mustafa Kemal öldükten sonra bile ona olan bağlılığını sürdürmüştür. Eski bir komitacı olan Fuat Bulca, 1935 yılında aynı anda, Rize milletvekili, Türk Hava Kurumu Başkanı, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı, Şeker Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı idi. Dört maaş birden alıyordu. Buradan Mustafa Kemal-Fikriye geriliminde Mustafa Kemal’in tarafını tuttuğunu ve ağzını hep kapalı tuttuğu için ödüllendirildiğini çıkarabiliriz..

Yaşar GÖREN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: