Musul’u kim verdi?

Bize okutturulan tarihe göre kahramanlar bu millete çok kahramanlıklar yaşatmıştı. Kitaplarımız kahramanlık hikayeleriyle dolu.

Peki nasıl oluyor da bu kadar dağılmışız? Savaşı kazanmıştık hani? Kazandıysak Ege’deki adaları niye verdik, Musul’u Kerkük’ü niye verdik?

2.5 milyon kilometrekareye varan topraklarımız 2-3 gün içerisinde nasıl olur da 780 bin metrekareye kadar düşer?

Musul’u kim neden düşmana verdi?

Okuyup öğrenelim.

İngiltere, Ankara’ya Musul’un derhal boşaltılması için sert bir nota verdi. Notalar birbirini kovalıyordu. İlkin bu tepkileri duymazdan gelen Ankara, işin ciddileşmekte olduğunu anlayınca Cafer Tayyar Paşa’ya Musul’u boşaltması emrini verdi.

Cafer Tayyar Paşa, Raif Karadağ’a (Petrol Fırtınası, 1979, s. 209) bizzat anlattığı hatıralarında [*] Ankara’dan gelen emirden şoke olduğunu belirtmiştir. Paşa, ‘bu fırsat bir daha ele geçmez’ deyip ısrarla Musul’da kalmak istiyor, Ankara’ya çektiği cevabî telgraflarında İngilizlerin başının belada olduğunu, bizimle uğraşamayacaklarını, notalarının da blöften ibaret olduğunu boşu boşuna haykırıyordu.

İngilizler gerçekten de blöf mü yapıyorlardı? Gerçekten de Irak’ta Araplara verdiği bağımsızlık sözünü tutmayan (ne ilginçtir ki, tutmayacağını bir tek Iraklılar bilmiyordu) İngiltere’ye karşı milliyetçi bir tepki dalgası yükselmekteydi. Kandırılmış Irak halkının İngiltere’ye güveni azalmıştı ve İngiltere, böyle sıkışık bir konumda Türkiye’ye açacağı savaşın nelere mal olacağını gayet iyi biliyordu.

Bu durumu içeriden teşhis eden Cafer Tayyar Paşa telgraflara direniyor, birliklerini inatla geri çekmek istemiyordu. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa kendisini bizzat Ankara’ya çağırdı. Uzun müzakerelerden sonra birliklerin geri çekilmesine karar verilmişti.

Cafer Tayyar Paşa’nın Raif Karadağ’a anlattığına göre, Mustafa Kemal Paşa’yla aralarında şiddetli tartışmalar geçmişti. Kendisi “Musul’un Türk olduğunda ısrar ediyor ve boşaltma yoluna gitmek istemiyordu. Gazi ise yeni kurulan devletin İngiltere’yle arasının açılmaması ve yeni badirelere sürüklenmemesi için Paşa’yı tahliye hususunda sıkıştırıyordu.”

Bu uzun ve çekişmeli geçen müzakereler sonucunda karar verilecek ve ancak geri çekilmeyi kabul etmeyen Cafer Tayyar Paşa görevinden alınarak Musul boşaltılabilecekti.

Kaynak: Raif Karadağ, Petrol Fırtınası, 3.Baskı, İstanbul 1979, Adak Yayınları sayfa: 209

Ayrıca bakınız: Mustafa Armağan, Efsaneler ve Gerçekler, 5.Baskı, İstanbul 2011, Timaş Yayınları, 40 – 43.

One thought on “Musul’u kim verdi?

  • 29 Ocak 2022 tarihinde, saat 02:07
    Permalink

    Ege adalarını sevr antlaşması ile Osmanlı verdi face de okuduğun tarih ile gelmiş burda yalan dolan anlatılıyorsun yazık

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir