Osmanlı hanedanı neden sürgün edildi?

3 Kıt’ayı, 60 ülkeyi 650 yıl yöneten ecdadımız OSMANLI HANEDANI’nın dramı..

Elin İngilizi, Norveçlisi, Hollandalısı kraliyet mensuplarına toz kondurmaz, saygıda zerre kusur etmezken mirasını sahiplendiğimiz Osmanlı İmparatorluğu’na adını veren ailenin Osmanlı Devleti çökertildikten sonra 7’den 77’ye hepsi sürgün edildiler!

Yabancı Müslüman hanedanlara mensup prenslerle evlenen birkaç sultan dışında hanedan mensubu erkeklerin hemen hepsi hayatlarını çalışarak kazandılar ve başka kralların emirlerinde görev yapmaktan sabun satıcılığına ve hatta mezar bekçiliğine kadar her işi gördüler.

Sirkeci İstasyonu’ndan 1924’ün 5 Mart akşamı saat dokuza çeyrek kala bir tren kalktı. Aynı anda istasyonun hemen arka tarafındaki rıhtımdan da bir gemi demir alıyordu. Tren İsviçre’ye gidecek olan ‘Simplon Ekspresi’ydi. Gemi ise o zamanlarda büyüklüğü dillere destan olan ‘Julio Sezari’ isimli yolcu vapuruydu ve kaptan rotayı Beyrut’a çizmişti.

Saat tam dokuza çeyrek kala tren düdüğünü çaldı, vapur istimini bıraktı. Bu sesler Anadolu’nun, Ortadoğu’nun, Balkanlar’ın, Doğu Avrupa’nın ve Kuzey Afrika’nın tarihini yüz yıllar boyunca etkilemiş, hatta etkilemekten de öte bizzat yazmış bir ailenin artık bu toprakları terkettiğinin ilanıydı!

Sebep?
Osmanlı hanedanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 3 Mart 1924 günü kabul ettiği 431 sayılı ”kanun uyarınca” Türkiye sınırları dışına çıkartılıyordu.
Hanedan mensuplarının herbirine dönüşü olmayan, sadece ‘gidişe mahsus’ birer pasaportla ikişer bin İngiliz lirası verildi, mal varlıkları tasfiye edildi ve Türkiye’ye değil girmeleri, Türk topraklarından transit geçmeleri bile yasaklandı!

Peki neden?
Neydi suçları?
Cumhuriyet ilanına mı karşı gelmişlerdi?
İngilize, Israil kurulması için bir çakıl taşı mı vermişlerdi?
Kemalist ideolojinin en büyük yalanlarından biri olan hakikaten ‘’Padişah İngiliz işbirlikçisimiydi’’ ?

Sevgili kardeşim,
Yaslan geriye ve iyi oku!
Eğer padişah İngiliz işbirlikçisi olmuş olsaydı; Ortadoğunun en büyük ve en verimli petrol denizi olduğu tescillenmiş olan Kerkük ve Musul’u İngilize bırakırdı!

Eğer padişah İngiliz işbirlikçisi olsaydı; Yarım düzine asırdır Müslüman dünyasının gözü kulağı olan hilafet makamını yok edip yerine cumhuriyet ilan ederdi!

Eğer padişah İngiliz işbirlikçisi olsaydı; Bu halkı harf inkılabı(!) adı altında bir gecede bin yıllık tarihine Fransız bırakırdı!

Eğer padişah İngiliz işbirlikçisi olsaydı; daha neler yapabileceğini çok yerde okuyup çok dinlediniz kısa keseyim..

Şimdi asıl soruya tekrar dönelim;
Hanedanımız neden sürgün edildi?
Tamam cumhuriyet ve harf inkılabı da dahil tüm reformları yapıp onlar yine sembolik olarak dursaydı, hilafet lağvedilmemiş olsaydı kime ne zararları olacaktı?


Yoksa bu sürgünün amacı;
Çanakkale’de ve Kût’ül-Amâre hezimetinin acısını çıkartmakmıydı?
Eperyalizmin yedi düveline meydan okuduğumuz Gelibolu, üzerinde güneş batmayan imparatorluk denilen İngilizin ordusu tarihinin en büyük acısını yaşadığı Kût’ül-Amâre zaferi kimi rahatsız etmişti?

Tüm manda ülkelerindeki yönetim şekli olduğu gibi;
-Bize cumhuriyet dikte edenleri mi?
Yoksa;
-Cumhuriyet ilan edenleri mi?

Sevgili kardeşim,
Eğer o hanedanımız sürgün edilmeseydi bugün 400 ton altınımız İNGİLİZİN merkez bankasında olmazdı!!!
Pek tabii ki Kerkük ve Musul’da mevcut sınırlarımız dahilinde olurdu!
Şimdi varın siz düşünün..
Allahını seven bana da söylesin..
Kim kimden kurtulmuş af buyrun???

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: