Sakarya Savaşı’nı Atatürk mü kazandı

Mustafa Kemal Sakarya Savaşı’na katılmadı. 12 Ağustos 1921 tarihinde Polatlı’da attan düşen Mustafa Kemal’in kaburgası zedelendi. Hastaneye kaldırıldı, savaş başlamadan savaş dışı kaldı. Savaşı, planlarını da hazırlayan Fevzi Paşa (Çakmak) yönetti ve kazandı.

PROFESÖR AFET İNAN’IN “ SAKARYA SAVAŞI’NI ATATÜRK YÖNETTİ, ATATÜRK KAZANDI” YALANI


Dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) “Sakarya savaşının planlarını Atatürk hazırladı ve savaşı başından sonuna kadar yönetip zaferle sonuçlandırdı” diyen Prof Afet İnan’ın yazdıkları için “Düzmece destan” diyor. Etkileri günümüzde de devam eden bu yalan destan hakkında Mareşal Çakmak şöyle diyor:
“Sanıyorum 1945 yılı içindeydi. Mustafa Kemal Paşa’nın yanında kalan ve Paşa’nın kendisini tarihçi ve Türk dili uzmanı olarak yetiştirmek istediği Afet Hanım bir gün bana başvurdu. Başvurmasının nedeni Sakarya Meydan Muharebesi hakkında vermek istediği bir konferanstı.
Görüşmemize aracılık eden dostuma, Afet Hanım’ın hazırlamış olduğu konferans metnini görüp görmediğini sordum. Görmüş. Afet Hanım, Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu aşırı sevgiden olacak, tarihi hakikatleri bir yana bırakmış, savaşın planlarını ona hazırlatmış, Sakarya Savaşı’nı başından sonuna kadar ona idare ettirmiş, Sakarya Savaşı’nın bütün şerefini de ona vermiş.
Her şeyden önce şunu söylemek isterim: Mustafa Kemal Paşa, askerlik tarihinde o kadar büyük başarılar göstermiş, zaferler ve şerefler kazanmış bir şahsiyettir ki, onun bir hanımın kendisine vermeye kalkıştığı düzmece bir destana ihtiyacı yoktur. Şerefli bir askere, yapmadığı, katılmadığı bir savaşın zafer şerefini yüklemeye kalkışmak onun şerefini hiçbir şekilde arttırmaz. Hatta onu küçültür. Onun kazandığı hakiki zaferlerin doğruluk derecesi hakkında da halk umumi efkarını şüpheye düşürür.
Afet Hanım (gelince) durumu ona bildirdim. Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya Muharebesi ile öyle sandığı gibi yakından bir ilgisi olmadığını, geçirmiş bulunduğu bir kaza sonunda kaburga kemiğinin kırılmış ve hastaneye kaldırılmış bulunması (nın) onu ister istemez bu savaşın dışında bırakmış olduğunu, bu durum karşısında savaşı benim planlayarak idare etmek zorunda kaldığımı söyledim. Bu yolda bütün resmi vesikaların Genelkurmay arşivlerinde bulunduğunu, eğer ciddi bir şey hazırlamak istiyorsa bunlardan faydalanabileceğini, hatta bunları dikkatle okumasının ve öğrenmesinin şart olduğunu hatırlattım.
Fakat o, bir türlü söylediklerime inanmak istemiyor, yine de her şeyi yapanın yalnız ve yalnız Mustafa Kemal Paşa olduğuna, bizlerin sadece zavallı birer kukla olmaktan başka bir kıymetimizin bulunmadığına inandığı için, ısrar edip duruyordu…”


NOT: Sakarya Savaşı’nı Atatürk Kazandı, yalanı günümüzde, kitaptan kitaba, dergiden gazeteye, o konferanstan bu konferansa, o tebliğden bu tebliğe… yayılmasını sürdürüyor.. İstilacı bir yalan bu..

*Yaşar GÖREN
Kaynak: Murat Sertoğlu. Mareşal Fevzi Çakmak Açıklıyor. S. 64/65 Strateji Matbaası

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: