Tahtından indirilen Allah isimli kitabı kim niye yazdı?

 

Gariban Müslüman Türk halkı vatanı namusu ve inancı için düşmanlarımızla savaşarak Kurtuluş Savaşı’nda yüz binlerce şehit verdikten sonra gariptir ki her şeyimizi baş düşmanlarımızdan aldık.

Adına modernleşme ve çağdaşlaşma diyip İngiliz yönetim şekli Cumhuriyeti aldık, Yunan yönetim şekli demokrasiyi aldık, Fransa’dan Laikliği aldık,  İsveç İtalya ve Almanya’dan kanunları aldık, alfabe olarak Latin Alfabesini aldık, Amerikan eğitim sistemini aldık, İngiliz ölçü ve tartı birimlerini aldık, Yahudi giysilerini ve şapkayı aldık. Her nedense Türk’ün Müslümanın inancı ve kültürüne uyan hiçbir şeyi almadık.

Tam da o dönemde ülkemizde yapılan inkılapları denetlemek ve gözlemlemek için birçok kişi geldi. Bunlardan biri de Alman yazar Lilo Linke’ydi.

Alman yazar Lilo Linke 1937 yılında Mustafa Kemal’in reformlarını gözlemlemek için Müslüman Türk yurdunda Anadolu’ya ne kadar kurtarıldığımızı görüp, gördükleri hakkında bir kitap yazmak için Anadolu’ya geçer. Ve kısa sürede kitabını yazar ve yayımlar. Kitabın ismi: “Allah tahtından indirildi.”

Lilo Linke kitabında şunlara yer verdi:

Bütün Türkiye’yi gezdim, 30 yaşın altında namaz kılan tek kişiye rastlamadım dedi.
1930’ların Türkiye’sinde, insanlar namazlarını gizlice kılıyorlar, ahırlarda Kur’an okuyorlar, tezeklerin arasında Kelam-ı Kadîmi saklıyorlardı.!
 

Öncelikle kitabın adı ve içeriği Müslüman Türklerin başına geleni kısaca özetlemiştir. Ne idüğü belirsiz bir Alman yazar ülkemizde gelip Türk’ün kültürünü Müslümanın inancını ayaklar altına alacak şekilde ifadeler kullanıp bunları da bir kitapta yayımlayabiliyorsa söylenecek pek bir şey kalmamış demektir. Herşey tüm çıplaklığıyla ortadadır. Yoruma gerek yoktur.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: