Türk’e Latin Alfabesi ne alaka ?

Nice anneler, babalar ciğerparelerini din, vatan, namus, ezan hürmetine cephelere gönderdi. Kendi bağımsızlığını kazanmak için, kendi dinini ve inancını yaşamak için,  kendi öz Türk Kültürünü yaşamak için herşeyini feda eden bu millete ait ne varsa hepsi savaş sonunda yenilik çağdaşlık adı altında ne yazık ki gitti. Düşmanlarımızın neyi varsa aldık. A’dan z’ye her şeyimizi onların şimdi. Dilimiz bile gitti. Latin Alfabesini alıp dilimizle bile oynadık onlara benzedik.

Yıl: 1928…
Günlerden 1 Kasım…
TBMM’de çıkarılan kanunun numarası: 1353
Bazı maddeleri aşağıdaki gibidir:
Madde 1-Şimdiye kadar Türkçeyi yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine Latin esasından alınan ve merbut cetvelde şekilleri gösteren harfler/Türk harfleri unvan ve hukuku ile kabul edilmiştir.

Madde 2-Bu kanunun neşri tarihinden itibaren devletin bütün daire ve müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konuşması mecburidir.

Madde 3-Devlet dairelerinin her birinde Türk harflerinin devlet muamelatına tatbiki tarihi 1929 Kânunusani’sinin birinci gününü geçmez.
Madde 5-1929 Kânunusani’si iptidasından itibaren Türkçe basılacak kitapların Türk harfleriyle basılması mecburidir.

Madde 9-Bütün mekteplerin Türkçe yapılan tedrisatında, Türk harfleri kullanılır. Eski harflerle matbu kitaplarla tedrisat icrası memnudur.”

Evet, yanlış duymadınız! “Eski harflerle matbu kitaplarla tedrisat icrası memnudur” yani yasaktır ibaresiyle dolaylı olarak Kur’an yasaklı kitaplar kategorisine alınmış oldu. Zaten bu nedenle Kur’an mağaralarda okunmaya, ormanlıklarda saklanmaya başlandı. Camiiler kapatılıp at bakım yerlerine çevrildi. Âlimler, mollalar, müderrisler bir bir idam edildi. Halifelik, kaldırıldı. Osmanlı hanedanı sürgün edildi. Kılık kıyafet ve şapka düzenlemeleriyle Avrupai bir giyim başladı.
Harflerimizi de onlardan aldık. Böylece, kütüphanelerimiz birer tuğla yığını haline geldi. Kazara Latin harfleriyle okuma yazma bilen çocuklar, kendi hocalarının hocası oldular. Bu alfabeyi bilen, Hıristiyan azınlıklar ülkenin en kültürlü kişileri oldular. Dolayısıyla bürokrasinin üzerinde etkilerini artırdılar.
Âlimlerimiz bir gece içerisinde “okuma yazma bilmeyen cahiller” hükmüne girdiler. Şimdiki futbolcu nesil, tuttuğu takımın-Galatasaray veya Fenerbahçe-kuruluş yılındaki arşivine bakmak isterse, Osmanlıca olan belgeleri okuyamaz haldedirler. Dünya harikası camilerimizin kitabelerini anlayamaz durumdayız. Zaten bu kitabelerin birçoğu, Cumhuriyet’in ilk idarecileri tarafından tıraş edilmiş durumdadır.
Bizim Çolak Hasan Efendi, memleket, din, namus, ezan… diye feda ettiği üç evladının ardından karşılaştığı manzara sonrasında yaşadığı hayal kırıklığının perişanlığı ile avlusunda bir ileri, bir geri gidip gelerek “Ah, biz nerede hata yaptık?” diye soruyor mu, bilmem; çünkü o da muhtemelen Kur’an’ını yakın veya uzak bir ağacın altına saklamıştır.
Bilmem, fazla söze hacet var mı?

Türk’e Latin Alfabesi ne alaka ?” için 5 yorum

 • 4 Kasım 2018 tarihinde, saat 01:07
  Permalink

  Osmanlıyı tamamen ortadan kaldırmanın son basamağı…

  Yanıtla
 • 5 Aralık 2018 tarihinde, saat 03:35
  Permalink

  Bu saçmalıklara inanan var mı? Aslında okuyan olduğunu bile düşünmüyorum. Bunları yazan kişinin kitap okuduğunu dahi düşünmüyorum. Bu kadar cahillik vücuda zararlı.

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  Yeni dünya düzeni ile birlikte geleneklerimiz göreneklerimiz tamamen ortadan kalkacak (Eski köye yeni adet) Maalesef…

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:16
  Permalink

  LATİN ALFABESİNİ KABUL ETMEMİZİN ALTINDA BİR İNGİLİZ KURNAZLIĞI VE DİKTASININ YER ALDIĞINI BİLMEMEK MÜMKÜN DEĞİL; DİYELİMKİ İNGİLİZ MANDACILIĞINA RAZI OLDUK VE İNGİLİZ VALİSİNİN İLK ÖNCE YAPACAĞİ İŞLER,HARF DEVRİMİ( bir gecede tarihimizi unutturma) b)arap alfabesini terk etmekle dinimizi unutturma çabaları C)milli misakiden vaz geçme (petrol OLDUĞU İÇİN C) DAHA BİRÇOK MADDE. İMDİ ATATÜRKÜN DEVRİM DİYE BU MİLLETE YUTTURDUĞU YENİLİKLER ACABA İNGİLİZLERİN BASTIRMASIYLMI OLMUŞTU ? BİR KEZ DÜŞÜNELİM DERİM…

  Yanıtla
  • 6 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:34
   Permalink

   Dilimiz aynı kalarak sadece alfabenin ;dolayısıyla harflerin değişmesiyle tarihini unutmuş olmuyorsun.Dönemin okuma yazma oranına bakarsan %5i geçmeyen istatistiktiklerle karşılaşırsın. Kim hangi tarihi o devirde okuyabiliyordu ki?? Kur’an yol göstericidir, önemli olan manasını kavramaktır. arapçanın kaldırılması ile anlamını yitirmez. Şu anda tefsir ve meal ile anlayabilirsin.Dinin evrensel boyutu budur. Bazı yalan tezler öne sürerken lütfen beyin denen organımız pek çalışmasa da en azından deneyelim ;belki çalışır ha!!!

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: