Türk’ün Yeni Amentüsü (Şirkin kitabı)

1946 TDK sözlüğünde din maddesinde “Türkün Dini Kemalizm” yazılıdır.. Osman Nuri Çerman, Kemalizmi dinleştirmek için çok çalıştı. “Dinde Reform Kemalizm” isimli bir dergi de çıkarttı. Kur’an-ı Kerim’den ahkam ayetlerinin çıkartılıp yerine Nutuk’tan parçalar eklenmesini ön görüyordu.
Türkün yeni amentüsü basıldı. Yıl 1928. Geliri Tayyare Cemiyeti’ne bağışlanan ve Hakimiyeti Milliye Matbaası’nda basılan amentünün girişinde şu ifadeler yer alıyordu:

“Kahramanlık örneği olan ve vatanın istikbâlini yoktan var eden Mustafa Kemâl’e, onun cengâver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahid analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına îmân ederim. İyilikle fenalığın insanlardan geldiğine, büyük milletimin medeni cihanda en büyük mevkii kazanacağına, hamaset destanlarıyla tarihi dolduran kudretli Türk ordusunun birliğine ve Gazi’nin Allah’ın sevgili kulu olduğuna kalbimin bütün hulûsuyla şehadet ederim.”

(1928'de basılan ve geliri Tayyare Cemiyeti'ne bağışlanan "Türk'ün Yeni Amentüsü" adlı kitap- Dönemin Kemalist çizgideki meşhur gazetesi Hakimiyeti Milliye tarafından bastırılmıştır -Üstteki metin kitabın ilk sahifesinin Osmanlıcadan Türkçeye çevrisidir).

Yahudi Moiz Kohen’in yazdığı Türk’ün Amentüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir