Vahdettin gerçekten İngiliz gemisiyle kaçtı mı?

Cennet mekan
VI. Mehmed, Sultan Vahideddin ya da Sultan Vahdettin, Osmanlı İmparatorluğu’nun 36. ve son sultanı ve 115. İslam Halifesine dair

Kara cahil bir Kemalist ile Osmanlı tartışmasına girildiğinde kalkar hemen ” Vahdettin İngiliz gemisi ile kaçtı ” der.
Çünkü İngilizlerin yazdığı tarih kitaplarımıza böyle yazılmıştır.

Bir nesli bu yalanlarla büyütmelerinden daha kötüsü ise, bu yalanlara sahip çıkacak kadar hak ve adaletten nasibini almamış kör gözlü bağnazlar da türetebilmişlerdir.

Gelelim konuya; Dönem İstanbul’un işgal edildiği, Galata Kulesine İngiliz bayraklarının asıldığı, İngiliz gemilerinin Dolmabahçe Sarayına 100 metre mesafede ve topları saraya dönük bir şekilde beklediği, Osmanlıya dair ortada artık hiç birşeyin kalmadığı bir dönemdir. Sultan Vahdettin sadece Osmanlı’dan kalmış bir anıdır artık.

Yeni kurulacak cumhuriyet adı altındaki ulus devlet projesi ve işbirlikçileri bellidir, hazır beklemektedir. Sultan Vahdettin milletin köklerini temsil ettiği için herhangi bir vasfı kalmasa da, gönderilmesi gerekir.
Sultan Vahdettin direnir ancak öyle ağır tehditlerle karşılaşır ki dayanamaz hale gelir. Asılacak olması önemli değilse de, namusuna ilişecek olmalarını taşıyamaz! Bu tehditi yapanlar da cumhuriyeti kuran kadronun ta kendisidir! Ve sürgünü kabul etmek zorunda kalır. Bir İngiliz gemisi ile yurdundan atılır.

Olayın özü budur! İngiliz gemisi ile kaçmamıştır. İngiliz gemisine zorbalıkla bindirilip sürülmüştür!

Vahdettin gerçekten İngiliz gemisiyle kaçtı mı?” için bir yorum

  • 18 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:47
    Permalink

    Pardon kaynak ve sayfa numaralarını belirtir misiniz?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: