Vehbi Koç Allah denilmesinden rahatsız olmuş

İş adamı Vehbi Koç’un 1975 yılında cami imamlarının Cuma hutbesindeki “Tanrı demeyin, Allah deyin’ sözlerinden rahatsız olmuş ve bunu ‘talimat’ gibi bir mektupla daha sonra CHP’den milletvekili olan dönemin Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan’a bildirmiş.

Mektupta kullanılan üsluba bakılınca “Eski Türkiye’de iş adamları Diyaneti de yönetiyorlarmış” anlamı çıkmıyor değil.

İş adamı Vehbi Koç’un 1975 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına yazmış olduğu dikkat çeken bir mektup ortaya çıktı. Koç, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Lütfü Doğan’a yazdığı mektupda camilerdeki Cuma hutbelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

Koç’tan Diyanet’e ‘hesap sorar’ gibi mektup!İmamların Cuma hutbelerinde cemaate “Bazıları Tanrı diyor, Tanrı demeyin Allah deyin” telkininden rahatsız olan Vehbi Koç, ‘hesap sorar’ gibi bir üslupla yazdığı mektupta şu ifadeleri kullanıyor;
“Sayın Bay Doğan, geçen hafta Dolmabahçe camiinde Cuma namazında hatip hutbeye çıkarak bir takım Türkçe terimlerden bahsetti. Bu arada ‘bazıları Tanrı diyor, Tanrı demeyin Allah deyin’ dedi. Bunu hayretle dinledim. O Akşam başka bir camiye giden bir arkadaşımla beraberdim, onun gittiği camide de hatip ‘Günaydın demeyin, Selamunaleyküm deyin’ demiş, arkadaşım da buna hayret etmiş. Bu bir talimatla mı oluyor, yoksa hatipler kendileri mi söylüyorlar? Büyük bir reaksiyon yaratmaktadır. Tanrı sözü çok güzel bir sözdür. Bu hususu sizin gibi geniş görüşlü bir din liderinize duyurmak için bu mektubu yazıyor, saygılarımı sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir