Yahudi Moiz Kohen’in yazdığı Türk’ün Amentüsü

Munis Tekinalp takma adlı Moiz Kohen kimdir hiç merak ettiniz mi?

Moiz Kohen, 1883 yılında Selanik’te yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir Haham ve oğlu da kendisi de Haham eğitimi aldı. Yahudi öğretmen okullarında okuyup hatta burda öğretmenlik de yaptı. Daha sonraları İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip avukatlık da yapmıştır. Gelelim asıl konumuza.

Ne Türküm diyene sözünün sahibi Moiz Kohen Türkler için yeni bir “Amentü” bile yazdı. Ne enteresandır ki, “Türkün” Amentüsü’nü “Sâfi” imzasıyla kaleme alan Munis Tekinalp aslında bir Yahudiydi. Üstelik bir hahamın oğluydu. Munis Tekinalp ismi de takmadır. Gerçek ismi ise “Moiz Kohen”dir.

Moiz Kohen yahudi olmasına rağmen ilk zamanlar Osmanlıcılık akımını savundu. Daha sonraları Jöntürk hareketina katılıp, 1905 yılında ise Selanikte kurulan yadudilerin, sabetayistlerin kontrolünde olan İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu ve hatta cemiyetin yayın organında yazarlıkta bulundu.

Türk olmamasına rağmen İttihatçıların devlete hakim olduğu ve devleti harcadıkları 1909 ile 1918 yılları arasında koyu bir Türkçü olup kendisi muadillerindeki Türk olmayan yazarlarlara Türkçülük akımının bir savunucusu oluverdi. Hatta adam;
“-Büyük Türklük, -En Meşhur Türkçüler’in Mütâlaâtı, Turan” gibi kitap bile yazdı bu dönemde.

Her akıl sahibi bilir ki Osmanlı gibi onlarca milleti bünyesinde barındıran, Halifeliğin sancağını elinde tutan bir imparatorluk, asırlarca ırkçı olmadan diğer kavimleride hoşgörüyle bünyesinde tutan Türk milleti geçmişte hiç yapmadığı bir ırkçılığı savunarak kaç yıl dayanabilirdi ki. Sanki bunu bu aydın zevat bilmiyor muydu. Biliyordu ama vazife….

Türkiye’de cumhuriyetin ilanından sonra da boş durmadı Kemalizm akımını savundu. Azınlıkların zorla Türkleştirilmesini destekledi ve 1928’de bu konuda Türkleştirme başlıklı bir kitap bile yayımladı.

Ayrıca Moiz Kohen pardon Munis Tekinalp bazen de Tekin Alp isimli Türk görünümlü yahudi yazar, Kemalizm’i tanıtan çeşitli kitaplar ve yazılar da yazdı, Halkevleri’nde konuşmalar yaptı, Türk Dil Kurumu üyeliğine seçildi, “Türk Kültür Cemiyeti”nin kurucuları arasında yer aldı. -Nerden geliyor acaba ki bir yahudinin Türk sevgisi. İnsan sormadan edemiyor.-
Tekinalp, 1961’de tedavi için gittiği Fransa’nın Nice şehrinde öldü ve oradaki “Yahudi mezarlığına” gömüldü.

Moiz Kohen’nin Kitaplarından bazıları ise şunlar:

-Türkler Bu Muharebede Ne Kazanabilirler?
-Büyük Türklük
-En Meşhur Türkçülerin Mütâlaâtı (1330/1914),
-Türkleştirme (1928)

-Kemalizm (1936)
-Türk Ruhu (1944)

İşin daha garip ve kötü tarafı ne biliyor musunuz. Bu yönde aşırı iddialarda bulunan insanımızın ve Türkçü, Irkçı ve Turancı denen yazarlarımızın bu akım ve fikirlerin sahiplerinin 19. ve 20. yüzyıllarda Avrupalı ve yerli yahudilerin oynadığı büyük rolü bilmemeleri ya da bilmezlikten gelmeleridir. Çok garip değil mi Türk’sün ama ideolijini bir yahudi yazıyor!

Yok canım ya deyip teskin olmayanlara bir örnek daha verelim mi? Mesala dünyada ilk Türk Derneği 1908 yılında Macaristan’da açıldı. Onursal başkanı da Yahudi Armin Hermann Vambery’dir. Üniversitelerde ilk Türkoloji kürsüsünü de 1870 yılında Budapeşte’de Vambery kurmuştur. Vambery aynı zamanda 1910 yılında kurulan Turan Cemiyeti’nin de onursal başkanıdır. Hatta “Andımız”ın muciti Reşit Galip de bir yahudidir. İnanmayan olursa araştırıp kendisi de bu bilgileri çok kısa sürede bulabilir.

İşte bir Yahudi hahamın oğlu Moiz Kohen’in Türkler için yazdığı “Türkün Yeni Amentüsü” :

“Kahramanlığın örneği olan ve vatanın istiklâlini yoktan var eden Mustafa Kemal’e, onun cengâver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahit analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına iman ederim. İyilikle fenalığın insanlardan geldiğine, büyük milletimin medenî cihanda en büyük mevkii kazanacağına, hamaset dasitanlarıyla tarihi dolduran kudretli Türk ordusunun birliğine ve Gazi’nin Allahın en sevgili kulu olduğuna, kalbimin bütün hulûsiyle şehadet eylerim.

Bir Yahudi hahamın oğlu olan Moiz Kohen’in Türkleri İslam’dan uzaklaştırmak gayesiyle yeni bir “Amentü” kaleme alması anlaşılabilir, ancak bu paçavranın Müslüman bir Milletin lideri olduğu iddia edilen M. Kemal Atatürk’ün gazetesi “Hakimiyet-i Milliye”nin Matbaası’nda basılması anlaşılabilir bir durum değildir.

https://yalantarih.com/turkun-yeni-amentusu-sirkin-kitabi/
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir