Yaşasın demokrasi!

Yumuşak, gevrek ve süslü ifadelerinizle demokrasi nedir diye sorarsanız alacağınız cevap bellidir.
Sistemsizliktir, başı boşluktur, kaostur, tağudtur derim size.
Sizi bilmem ama ‘’Yalancılar için yaşasın demokrasi, düzenbazlar için riyakarlar için yaşasın demokrasi’’ derim size.

Yine bize ait olmayan, yine bizden olmayan bir kelime.  Yunanca  demos ve kratos (halkın egemenliği) kelimelerinden doğmuştur.

Lastik gibi istenilen tarafa çekilerek tanımı yapılabilen başıboş, içi boş Yunan yönetim biçimi.  İlk olarak Yunan şehir devletlerinde uygulanmış ve bütün dünyaya buradan yayılmıştır. Farklı tanımları olmuştur. Mesela; çoğunluğun yönetimi, azınlık haklarını güvenceye alan yönetim,  fakirin yönetimi, sosyal eşitsizliği yok etmeye çabalayan yönetim, fırsat eşitliği sağlamaya çalışan yönetim, kamu hizmetinde bulunmak için halkın desteğine dayanan yönetim vs. gibi kağıt üstünde çok yakışıklı duran bu kavram, duruma ve şartlara göre adeta lastik gibi her yöne çekilerek insanlara egemen olmak için bir oyunlar hazırlamıştır.

Tanımlarından bahsetmişken demokrasi adı altında fakirin yönetimini gören var mı ?
Eşitsizliğin yok edildiğini gören var mı ?
Adaletin uygulandığını gören duyan var mı ?

Nasıl olur da Allah’ın dünyasında egemenlik kayıtsız şartsız halkın olur ? Sizin misafirliğe gittiğiniz evde egemen kimdir ? Tabi ki evin sahibidir ? 

Siz kimsiniz kendinizi ne zannediyorsunuz ?  Tekrardan sormak gerekirse ‘’Bütün göklerin ve yerin mülkiyet ve hakimiyeti  Allah’ındır.’’ (Nur Suresi 42) ayeti gün gibi güneş gibi ortadayken siz hangi halkın hangi çoğunluğun hakimiyetinden bahsediyorsunuz ?  Nice halklar, nice kavimler, nice otoriteler, nice Nemrut’lar helak olup gitmişken kibarca o soruyu tekrardan sormak isterim. Kimsiniz lan siz ? Kendinizi ne zannediyorsunuz ? Hem de 2 gr aklınızla.

Bir Türk için bir Müslüman için demokrasi de neymiş ? Asker doğup, at binen kılıç kuşanan sonra da asker gibi ölen savaşçı bir millet için demokrasi de neymiş ? Her kafadan sesin çıktığı, lafla peynir gemisinin yürütüldüğü demokrasi de neymiş ? Süslü, demokratik bayanların anlatımıyla çok seslilik demekmiş, özgürlükler demekmiş.

Yalancılar için yaşasın demokrasi ! Düzenbazlar için riyakarlar için yaşasın demokrasi !

 Düşünün bakalım bir mağazada demokrasi var, çok seslilik var, özgürlükler var. O zaman herkes patron, herkes ayrı telden, herkes dilediğini yapmakta özgür. Sizce işler yürür mü ? Başı belli mi ki kıçı da belli olsun ?

Demokrasinin faydalarını her yerde görebiliyoruz. Okullarda ergenlik çağındaki gençlerimizin ders çalışmama hakları var, sevgili yapma hakları var, 13-16 yaşındaki kızların kaşlarını aldırıp süslenip kadınlaşma hakları var. Sonuçta demokrasi insana özgürlükler sunuyor. Yaşasın demokrasi !

Çarşıda, pazarda, parklarda, bahçelerde ve ulu orta her yerde cilveleşen, sarılan, öpüşen, sevişen gençler için yaşasın demokrasi ! Özgürlükçü gençlerimize açık havada, manzaralı mekanlarda öpüşme hakkı veren demokrasinin hakkını nasıl ödeyeceğiz biz ? Demokrasi olmasaydı herkese evi nereden bulacaktık ? Yaşasın demokrasi !

Ve özellikle demokratik davranış adı altında, düşünce özgürlüğü altında kutsallarımıza hakaret edenleri, vatana ezana ,bayrağa hakaret edenleri de unuttuk sanmayın. Hepinizi en içten duygularımla kucaklıyorum. Bilmem anlatabildim mi ?

Sözün özü şu ki : Cüzi iradeyle yani kısmi akılla yaratılan öncelikle kendine hakim olamayan insanın topluluklara, devletlere ve yeryüzüne hakim olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yukarıdaki örnekler insanın kendi kendini nasıl yönettiğine ve bundan sonra da  nasıl yöneteceğine kanıttır. Mülk O’nundur, hakim olan O’dur.

Anlayana sivrisinek saz.
Anlamayana yaşasın demokrasi !

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: